Οι μικρές και οι μεγάλες γιορτές της πατρίδας μας!!!

Νοέ 202111

Ο Οκτώβριος και ο Νοέμβριος στο νηπιαγωγείο είναι οι μήνες με τις πολλές γιορτές αλλά και τις σημαντικές Παγκόσμιες ημέρες, που γίνονται η αφορμή για να προσεγγίσουμε κοινωνικά θέματα όπως ο ρόλος του Παππού και της Γιαγιάς (1 Οκτωβρίου Παγκόσμια Ημέρα Τρίτης Ηλικίας), θετικές στάσεις και συμπεριφορές απέναντι στα ζώα (4 Οκτωβρίου Παγκόσμια ημέρα των Ζώων), αλλά και τη διαχείριση των χρημάτων στην καθημερινότητά μας (30 Οκτωβρίου Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης).

Είχαμε όμως και τις άλλες γιορτές, τις μεγάλες, εθνικές και θρησκευτικές που μας έδωσαν την ευκαιρία να ανακαλύψουμε «στιγμές» της Ιστορίας μας, όπως το ΟΧΙ του 1940 απέναντι στον φασισμό και το παράλογο του πολέμου, την Απελευθέρωση του νησιού μας από τον τουρκικό ζυγό στις 8 Νοεμβρίου 1912, τη μεγάλη γιορτή του Ταξιάρχη προστάτη του νησιού, αλλά και την Γιορτή της Πολεμικής μας Αεροπορίας!

Στο νηπιαγωγείο τιμήσαμε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, με αναφορές στους ήρωες του’40 και την αντίσταση του ελληνικού λαού στους κατακτητές, με ποιήματα γνωστών ποιητών, τραγούδια της Σοφίας Βέμπο και τον εθνικό ύμνο της Ελλάδας!!! Τελειώνοντας  φωνάξαμε όλοι μαζί δυνατά Χρόνια πολλά Ελλάδα!!! Ζήτω η Ελευθερία!!!

a b k l d e f o g c m n1 ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ Η ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ 71 ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ Η ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ 3

Νοέμβριος 2021
« Οκτ   Δεκ »

1. 28/01/1976: Η δημοτική γλώσσα καθιερώνεται επισήμως στην εκπαίδευση και στη δημόσια διοίκηση, επί πρωθυπουργίας Κωνσταντίνου Καραμανλή, έπειτα από εισήγηση του υπουργού Παιδείας, Γεώργιου Ράλλη.