1η ενημερωτική συνάντηση Μαρτίου: «Διαχείριση του άγχους στα παιδιά, που προκαλεί η πανδημία του covid-19 και δημιουργική απασχόληση στο σπίτι.»

Φεβ 202128

Στο πλαίσιο της Πράξης: «Υποστήριξη σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Γενικής Εκπαίδευσης από Ψυχολόγους και Κοινωνικούς Λειτουργούς» για την αντιμετώπιση των συνεπειών του COVID- 19, από το Δεκέμβριο του 2020 υπηρετεί στο σχολείο μας η κοινωνική λειτουργός κ. Κωνσταντίνα Αψωκάρδου.

Ανάμεσα στα ειδικότερα καθήκοντα και τις αρμοδιότητες των κλάδων ΠΕ23 Ψυχολόγων και ΠΕ30 Κοινωνικών Λειτουργών για το σχολικό έτος 2020-2021 είναι να παρέχουν ψυχοκοινωνική υποστήριξη, ενημέρωση και συμβουλευτική καθοδήγηση για ενδυνάμωση της σχολικής κοινότητας προκειμένου μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς και κηδεμόνες να αποκτήσουν εκείνες τις δεξιότητες που απαιτούνται για την αποτελεσματική διαχείριση κρίσιμων και απρόβλεπτων καταστάσεων, όπως η πανδημία του COVID-19, δημιουργώντας ένα ασφαλές σχολικό περιβάλλον με απώτερο στόχο τη διαφύλαξη της δημόσιας υγείας, την προστασία της σχολικής κοινότητας και κατ’ επέκταση της κοινωνίας.

Ο ρόλος των ψυχολόγων και των κοινωνικών λειτουργών θα είναι ανιχνευτικός, ενημερωτικός, υποστηρικτικός, διαμεσολαβητικός.

Θα ενημερώνουν, θα συμβουλεύουν και θα υποστηρίζουν την οικογένεια σχετικά με την αποτελεσματική διαχείριση κρίσιμων και απρόβλεπτων καταστάσεων και σχέσεων σε επίπεδο ατομικών συνεδριών, ομάδων σχετικού ενδιαφέροντος, σχολών γονέων και ειδικών εκδηλώσεων.

Θα σχεδιάζουν διαθεματικές και βιωματικές δραστηριότητες αξιοποιώντας την υπάρχουσα γνώση και εμπειρία, προωθώντας ταυτόχρονα σύγχρονες πρακτικές, όπως ενδεικτικά εργαστήρια, παιχνίδια ρόλων, εξ αποστάσεως εφαρμογές.

Αγαπητοί γονείς

μετά το ερωτηματολόγιο που σας δόθηκε με τα θέματα που σας ενδιαφέρουν και  αφού αξιολογήθηκαν οι απαντήσεις σας,  οι ενημερωτικές συναντήσεις και δράσεις με την κοινωνική λειτουργό έχουν ιεραρχηθεί ως εξής:

2η ενημερωτική συνάντηση Απριλίου: Πρακτικές οριοθέτησης των παιδιών-Χαρακτήρες νηπίων.

3η ενημερωτική συνάντηση Μαίου:  Έγκαιρη διάγνωση μαθησιακών δυσκολιών- συνεργασία σχολείου – οικογένειας

4η ενημερωτική συνάντηση Ιουνίου: Διατροφικές συνήθειες νηπίων

Προς το παρόν οι συναντήσεις αυτές θα γίνονται διαδικτυακά και θα ενημερώνεστε μέσω email για την ημερομηνία διεξαγωγής τους.

Παράλληλα, μπορείτε να απευθύνεστε στην κ. Κωνσταντίνα Αψωκάρδου για ατομικές συναντήσεις κάθε Τετάρτη κατόπιν ραντεβού για θέματα που σας προβληματίζουν και  επιθυμείτε να ενημερωθείτε προσωπικά.

Αγαπητοί γονείς / κηδεμόνες,

σας προσκαλούμε στην 1η ενημερωτική συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί  διαδικτυακά από την Κοινωνική Λειτουργό του σχολείου, Αψωκάρδου Κωνσταντίνα.
Το θέμα της συνάντησης είναι: «Διαχείριση του άγχους στα παιδιά,  που προκαλεί η πανδημία του covid-19 και δημιουργική απασχόληση στο σπίτι.»  Θα αναλυθούν οι αιτίες και οι συνέπειες του άγχους,  καθώς και τρόποι αντιμετώπισής του. Επιπλέον, θα προταθούν είδη  δημιουργικής απασχόλησης στο σπίτι.

• Ημερομηνία : Τετάρτη 3-3-2021
  • Ώρα : 18:00 – 19:00

Θα χαρούμε πολύ να συμμετάσχετε στη συνάντηση!

Φεβρουάριος 2021
« Νοέ   Μαρ »

1. 16/04/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη