Οι πρώτες εβδομάδες στο νηπιαγωγείο!!!

Οκτ 202011

Τρεις βδομάδες συμπληρώσαμε και το μόνο σίγουρο είναι ότι η φετινή χρονιά θα είναι η πιο περίεργη και η πιο δύσκολη από όσες έχουμε ζήσει μέχρι τώρα. Η επιδημία του κορωνοϊού έχει επηρεάσει όλη τη λειτουργία του σχολείου, με αποτέλεσμα παιδιά και εκπαιδευτικοί να καλούμαστε να ακολουθήσουμε μέτρα πρωτόγνωρα και περιορισμούς πολλούς στην καθημερινότητά μας. Σε αυτήν την πρόκληση τα παιδιά αποδεικνύονται οι πιο υπεύθυνοι πολίτες, αφού συμμορφώνονται και προσαρμόζονται σε όλα τα μέτρα προστασίας από τον ιό, χωρίς να δυσανασχετούν. Αντιθέτως, με υπομονή και κατανόηση τηρούν όλους τους κανόνες υγιεινής και φορούν τη μάσκα τους, πλένουν συχνά και σχολαστικά τα χέρια τους και χρησιμοποιούν το αντισηπτικό πριν και μετά από κάθε δραστηριότητα!!!

Έτσι κάπως ξεκινήσαμε και μάθαμε Πώς να πλένουμε τα χέρια μας

Πώς να χαιρετιόμαστε με νέους διασκεδαστικούς τρόπους

Πώς να βάζουμε και να βγάζουμε τη μάσκα μας

Είδαμε και τα μικρόβια στο μικροσκόπιο

Φορέσαμε τη μάσκα μας

Και ξεκινήσαμε κάνοντας πειράματα με τα μικρόβια και το σαπούνι

Όταν είδαμε το αποτέλεσμα που είχε το νερό και το σαπούνι στα χέρια μας, ψεκάσαμε με σαπουνόνερο και τα φύλλα της μηλιάς στην αυλή, που είχαν γεμίσει μικρόβια (ψώρα)

Μάθαμε να κάνουμε γραμμή και να πηγαίνουμε όλοι μαζί στην τουαλέτα

Και να τρώμε το δεκατιανό στα τραπεζάκια μας

Βγήκαμε στην αυλή και παίξαμε πολλά παιχνίδια

Παιχνίδια παίξαμε και μέσα στην τάξη, με τουβλάκια

Στο Κουκλοθέατρο

Στα τραπέζια με παιδαγωγικό υλικό

Στο Καβαλέτο

και αρχίσαμε να δημιουργούμε τη δικιά μας Πινακοθήκη

Ανακαλύψαμε το όνομά μας, χρωματίζοντας με τέμπερα ένα λευκό χαρτόνι

Και διακοσμήσαμε το Αρχικό γράμμα του ονόματός μας με αποτυπώματα από φελλό

Μάθαμε για τη μυθολογική Σφίγγα

Και το Αίνιγμα που έβαζε στους περαστικούς

Και την ζωγραφίσαμε όπως την φανταστήκαμε

Όταν μάθαμε για την γιορτή του παππού και της γιαγιάς (1 Οκτωβρίου), παίξαμε με τα ραβδιά και αναπαραστήσαμε τους ηλικιωμένους

Τους ζωγραφίσαμε στον μεγάλο πίνακα και μέσα στην καρδιά μας

Ανασυνθέσαμε τις λέξεις ΠΑΠΠΟΥΣ και ΓΙΑΓΙΑ

Τις ομαδοποιήσαμε

Και τους φτιάξαμε μια καρτούλα-δώρο με τα χεράκια μας

Ύστερα μάθαμε για την άλλη γιορτή, αυτή των ζώων (4 Οκτωβρίου), βάλαμε τα ζωάκια του τραγουδιού που μάθαμε («Όταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι»)  στη σειρά

Φτιάξαμε ομάδες με τα ζώα της Στεριάς, της Θάλασσας και του Αέρα

Και κατασκευάσαμε ένα ατομικό πλακάτ με όσα χρειάζεται ένα κατοικίδιο ζωάκι ΤΡΟΦΗ-ΝΕΡΟ-ΑΓΑΠΗ

Και αυτή ήταν μόνο η αρχή!!!

Ένα Σχόλιο στο άρθρο

“Οι πρώτες εβδομάδες στο νηπιαγωγείο!!!”

1. Οκτώβριος 11, 2020 στις 5:01 μμ       Αντωνια Έγραψε:

Μπράβο!!! Πολυ καλή δουλειά!!! Καλή σχολική χρονιά!!!

Οκτώβριος 2020
« Σεπ   Νοέ »

1. 24/11/1859: Ο Κάρολος Δαρβίνος δημοσιεύει το μνημειώδες έργο του «Η καταγωγή των ειδών».