Βιβλιοπρόταση: Covibook, της Manuela Molina: Να πώς θα μιλήσουμε στα παιδιά για τον κορονοϊό!

Μαρ 202029

Οι απορίες των παιδιών γύρω από την πανδημία είναι σίγουρα πολλές – αν όχι αμέτρητες! Ένα καλό «εργαλείο», για να καταλάβουν τι ακριβώς συμβαίνει, είναι το Covibook, ένα δωρεάν e-book που τα κάνει όλα απλούστερα!

Μια πολύ καλή πρόταση είναι το Covibook, ένα e-book της ιταλίδας συγγραφέα Manuela Molina, που μπορεί να το κατεβάσει ο καθένας μας δωρεάν -και στα ελληνικά- από εδώ! Μέσα από τη χρήση απλού λεξιλογίου και όμορφης εικονογράφησης το μέγα ζήτημα του κορονοϊού γίνεται πιο κατανοητό για τα παιδιά. Οι πληροφορίες που θα αποκομίσουν τα βοηθούν να ξεπεράσουν όποιο άγχος τους έχει δημιουργήσει η σημερινή κατάσταση.

Μέσα σε 12 σελίδες εξηγεί, με απλά λόγια, τον τρόπο μετάδοσης του κορονοϊού, τα μέτρα προστασίας που οφείλουμε όλοι να παίρνουμε αλλά και τα συνήθη συμπτώματα. Βασικός στόχος του Covibook είναι να καθησυχάσει τα παιδιά σε μια περίοδο αβεβαιότητας. Το βιβλίο δεν αποτελεί επιστημονική μελέτη – είναι όμως μια πολύ καλή εισαγωγή στο θέμα που μονοπωλεί το ενδιαφέρον όλων μας εδώ και μέρες.

Μπορείτε να το κατεβάσετε και να το διαβάσετε μαζί με τα παιδιά! Μπορείτε επίσης να το εκτυπώσετε για να το ζωγραφίσουν τα παιδιά και η ενημέρωση να γίνει ακόμα πιο δημιουργική! Το e-book απευθύνεται σε παιδιά προσχολικής ηλικίας και μέχρι  7 ετών.

Πηγή: Public.gr

Μάρτιος 2020
« Φεβ   Απρ »

1. 27/01/: Διεθνής Ημέρα Μνήμης για τα Θύματα του Ολοκαυτώματος
    Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ αποφάσισε στις 2 Νοεμβρίου 2005 να ανακηρύξει την 27η Ιανουαρίου Διεθνή Ημέρα μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος από το ναζιστικό καθεστώς κατά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο. Η ημερομηνία επιλέχθηκε επειδή στις 27 Ιανουαρίου 1945 τα προελαύνοντα σοβιετικά στρατεύματα απελευθέρωσαν το μεγαλύτερο στρατόπεδο συγκέντρωσης στο ʼουσβιτς-Μπίρκεναου στην Πολωνία.