Παίζοντας στο σπίτι!!! Online Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Μαρ 202020

Online πρόγραμμα του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης μαθαίνει στα παιδιά τα παιχνίδια των αρχαίων Ελλήνων

Πώς έπαιζαν τα παιδιά των αρχαίων Ελλήνων μέσα στο σπίτι; Πώς ντύνονταν; Πόσα παιχνίδια από αυτά που παίζουν σήμερα υπήρχαν και στην αρχαιότητα;

Το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης παραμένει κλειστό, μέσα όμως από μία σειρά online δραστηριοτήτων προσκαλεί τους μικρούς φίλους του σε ένα δημιουργικό ταξίδι στον Πολιτισμό από το σπίτι: Εκτός από βίντεο από προηγούμενες εκθέσεις και ψηφιακές συλλογές, το online πρόγραμμα «Παίζοντας στο σπίτι» προσκαλεί τα παιδιά να φτιάξουν τα ίδια παιχνίδια των αρχαίων Ελλήνων: κουδουνίστρες, κούκλες, παιχνίδια με ρόδες, ζωάκια από πηλό, αστράγαλους, μπάλες αλλά και ξύλινα αλογάκια, που διασκέδαζαν τα παιδιά τις ώρες που έμεναν στο σπίτι. Αγαπημένα παιχνίδια ήταν επίσης τα ομαδικά, όπως το κρυφτό, η τυφλόμυγα, τα αγαλματάκια ακούνητα, το κουτσό, αλλά και οι γρίφοι και τα αινίγματα. Παράλληλα, τα παιδιά μπορούν να… ντυθούν ακόμη και να χτενιστούν ως αρχαίοι Έλληνες, φτιάχνοντας τα δικά τους ρούχα, κοσμήματα, στολίδια, κορδέλες και καπέλα, με απλά υλικά.

(Με τη βοήθεια των γονιών) Πολύ εύκολα θα γίνει η λήψη των αρχείων για να φτιάξουν τα δικά τους παιχνίδια, ή να παίξουν με τα αδέλφια τους όπως τα παιδιά στην αρχαιότητα. Πατήστε τον παρακάτω σύνδεσμο και ξεκινήστε!!!!

ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Μάρτιος 2020
« Φεβ   Απρ »

1. 25/05/: Παγκόσμια Ημέρα για τα εξαφανισμένα παιδιά

2. 25/05/1832: Υπογράφεται στο Λονδίνο η Συνθήκη, με την οποία η Ελλάδα ανακηρύσσεται Βασίλειο.

Λειτουργούν δύο Πρωινά τμήματα υποχρεωτικής φοίτησης και δύο προαιρετικά Ολοήμερα τμήματα.
Το σχολικό έτος 2019-2020 διδάσκουν οι Νηπιαγωγοί:

Δέσποινα Κομνηνού (Προϊσταμένη-1ο Ολοήμερο τμήμα),

Ειρήνη Χλίμπου (Πρωινή υποδοχή – 2ο Πρωινό τμήμα),

Ιωάννα Μπέση (2ο Πρωινό τμήμα – 2ο  Ολοήμερο τμήμα).

Οι τακτικές συγκεντρώσεις γονέων και κηδεμόνων, με στόχο την ενημέρωσή τους για διάφορα θέματα, οι καθημερινές αλλά και οι προγραμματισμένες ιδιαίτερες συναντήσεις των εκπαιδευτικών με τους γονείς, η συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων, η συχνή αποστολή ατομικών σημειωμάτων, η επιμόρφωση γονέων από ειδικούς επιστήμονες για θέματα εκπαίδευσης των παιδιών και άλλες εκδηλώσεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς, αποβλέπουν στο να καταστήσουν στενότερη την επικοινωνία και πιο αποδοτική τη συνεργασία ανάμεσα στο Σχολείο και τις οικογένειες των παιδιών, με σκοπό την επίτευξη κοινών στόχων.