Εργασίες αποκατάστασης της αυλής του σχολείου μας!!!!!

Μαρ 202016
Ξεκίνησαν οι εργασίες αποκατάστασης, από τον Δήμο Μυτιλήνης, στην αυλή του σχολείου μας!!!!!
Την Παρασκευή 13/3/2020 δέχθηκα ένα ευχάριστα αναπάντεχο τηλεφώνημα από τον μηχανικό του Δήμου, όπου με ενημέρωσε ότι -μιας και τα σχολεία παραμένουν κλειστά- σκοπεύουν να ξεκινήσουν άμεσα το έργο αποκατάστασης της αυλής, αντί για την Μεγάλη Εβδομάδα που ήταν προγραμματισμένο. Και πράγματι από το Σάββατο το πρωί 14/3/2020 μπήκαν τα μηχανήματα και ξεκίνησαν οι εργασίες.
Όταν με το καλό γυρίσουμε όλοι πίσω στο αγαπημένο μας νηπιαγωγείο όλα θα είναι έτοιμα για να τα χαρούμε όλοι μαζί!!!! Καλή αντάμωση!!!
Από το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας, τον οποίο ευχαριστούμε θερμά για τη στήριξη και τη συμπαράσταση σε όλα τα επίπεδα, έγινε η παρακάτω ανάρτηση στη σελίδα του Συλλόγου στο FB:
Φίλες και Φίλοι,
Στις δύσκολες αυτές μέρες που περνάμε μαζί με όλο τον υπόλοιπο κόσμο, ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για τα παιδιά μας, για εμάς και τους κοντινούς μας ανθρώπους, περιορίζοντας τις μετακινήσεις μας και μένοντας σπίτι όσο γίνεται περισσότερο.
Ευχόμαστε η περιπέτεια αυτή να τελειώσει σύντομα και ανώδυνα για όλους μας και να μπορέσουμε έτσι όλοι μαζί να απολαύσουμε τη νέα αυλή του σχολείου μας, μιας και οι εργασίες αποκατάστασης από τον Δήμο έχουν ήδη ξεκινήσει όπως μπορείτε να δείτε.
Με υπομονή, προσοχή και υπευθυνότητα, θα βοηθήσουμε τα παιδιά μας να επιστρέψουν γρήγορα στον χώρο που αγαπούν και στους φίλους τους, για να χαρούν και πάλι το παιχνίδι τους σε μία ανανεωμένη και ασφαλέστερη αυλή.
Καλή συνέχεια σε όλους!
Η εικόνα ίσως περιέχει: ουρανός, δέντρο και υπαίθριες δραστηριότητες

Μάρτιος 2020
« Φεβ   Απρ »

1. 28/05/1979: Υπογράφεται στο περιστύλιο του Ζαππείου η συμφωνία ένταξης της Ελλάδας στην ΕΟΚ. Από ελληνικής πλευράς, τη συμφωνία υπογράφει ο Κωνσταντίνος Καραμανλής.

Λειτουργούν δύο Πρωινά τμήματα υποχρεωτικής φοίτησης και δύο προαιρετικά Ολοήμερα τμήματα.
Το σχολικό έτος 2019-2020 διδάσκουν οι Νηπιαγωγοί:

Δέσποινα Κομνηνού (Προϊσταμένη-1ο Ολοήμερο τμήμα),

Ειρήνη Χλίμπου (Πρωινή υποδοχή – 2ο Πρωινό τμήμα),

Ιωάννα Μπέση (2ο Πρωινό τμήμα – 2ο  Ολοήμερο τμήμα).

Οι τακτικές συγκεντρώσεις γονέων και κηδεμόνων, με στόχο την ενημέρωσή τους για διάφορα θέματα, οι καθημερινές αλλά και οι προγραμματισμένες ιδιαίτερες συναντήσεις των εκπαιδευτικών με τους γονείς, η συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων, η συχνή αποστολή ατομικών σημειωμάτων, η επιμόρφωση γονέων από ειδικούς επιστήμονες για θέματα εκπαίδευσης των παιδιών και άλλες εκδηλώσεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς, αποβλέπουν στο να καταστήσουν στενότερη την επικοινωνία και πιο αποδοτική τη συνεργασία ανάμεσα στο Σχολείο και τις οικογένειες των παιδιών, με σκοπό την επίτευξη κοινών στόχων.