ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ τη Δ/νση Α/θμιας Εκπαίδευσης Λέσβου

Μαρ 202016

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στο πλαίσιο της εξαιρετικά επείγουσας και απρόβλεπτης ανάγκης για την αντιμετώπιση των αρνητικών συνεπειών λόγω της εμφάνισης του κορωνοϊού COVID-19, τον περιορισμό της διάδοσής του και τη λήψη συναφών και αναγκαίων μέτρων, η Δ/νση Α/θμιας Εκπαίδευσης Λέσβου με αισθήματα ευθύνης απέναντι στην κοινωνία και στους πολίτες, από 16-03-2020 έως 3-04-2020, τροποποιεί την λειτουργία της για την εξυπηρέτηση του κοινού, ως εξής:

Η επικοινωνία των :

• Δ/ντων/ντριων και Προϊσταμένων των σχολικών μονάδων Δνσης Π.Ε. Λέσβου
  • των εκπαιδευτικών, των γονέων και λοιπού κοινού

θα πραγματοποιείται μέσω:

1. του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου : mail@dipe.les.sch.gr
  2. τηλεομοιοτυπίας στον αριθμό 2251047438
  3. του τηλεφωνικού κέντρου της υπηρεσίας μας: 2251047439

Σε κάθε περίπτωση για την αποφυγή συνωστισμού και συγχρωτισμού καλούνται οι εκπαιδευτικοί, γονείς και πολίτες που  επιθυμούν να διεκπεραιώσουν υποθέσεις τους δια ζώσης, να επικοινωνούν πρώτα τηλεφωνικά με την υπηρεσία μας.

Μάρτιος 2020
« Φεβ   Απρ »

1. 29/05/1453: «Πτώση» της Κωνσταντινούπολης. Η Πόλις εάλω έπειτα από πολιορκία ενός χρόνου.

Λειτουργούν δύο Πρωινά τμήματα υποχρεωτικής φοίτησης και δύο προαιρετικά Ολοήμερα τμήματα.
Το σχολικό έτος 2019-2020 διδάσκουν οι Νηπιαγωγοί:

Δέσποινα Κομνηνού (Προϊσταμένη-1ο Ολοήμερο τμήμα),

Ειρήνη Χλίμπου (Πρωινή υποδοχή – 2ο Πρωινό τμήμα),

Ιωάννα Μπέση (2ο Πρωινό τμήμα – 2ο  Ολοήμερο τμήμα).

Οι τακτικές συγκεντρώσεις γονέων και κηδεμόνων, με στόχο την ενημέρωσή τους για διάφορα θέματα, οι καθημερινές αλλά και οι προγραμματισμένες ιδιαίτερες συναντήσεις των εκπαιδευτικών με τους γονείς, η συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων, η συχνή αποστολή ατομικών σημειωμάτων, η επιμόρφωση γονέων από ειδικούς επιστήμονες για θέματα εκπαίδευσης των παιδιών και άλλες εκδηλώσεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς, αποβλέπουν στο να καταστήσουν στενότερη την επικοινωνία και πιο αποδοτική τη συνεργασία ανάμεσα στο Σχολείο και τις οικογένειες των παιδιών, με σκοπό την επίτευξη κοινών στόχων.