Συγκέντρωση τροφίμων ενόψει Χριστουγέννων!!!

Δεκ 20194

Αγαπητοί γονείς,

Αυτά τα Χριστούγεννα το σχολείο μας στηρίζει τα παιδιά και τις οικογένειες που βρίσκονται ή απειλούνται να βρεθούν σε κατάσταση Φτώχειας. Ο Εθελοντικός Οργανισμός για τα παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού», όπως κάθε χρόνο έτσι και εφέτος, ενόψει των επικείμενων εορτών των Χριστουγέννων, επιθυμεί να συγκεντρώσει τρόφιμα προσπαθώντας να καλύψει τις ανάγκες τόσο των παιδιών που διαμένουν στα σπίτια του Συλλόγου, όσο και των παιδιών και οικογενειών που λαμβάνουν υποστηρικτικές υπηρεσίες μέσω των Κέντρων Στήριξης Παιδιού & Οικογένειας, λόγω των σοβαρών προβλημάτων διαβίωσης που αντιμετωπίζουν.

Η δράση πραγματοποιείται κατόπιν σχετικής εγκυκλίου (158440/Δ2/10-10-2019 )του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Η συγκέντρωση τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης μπορεί να πραγματοποιηθεί έως τις 10/12/2019, στο 10ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης.

Λίστα ειδών προς συγκέντρωση:

• Μελομακάρονα (συσκευασμένα)
    ● Κουραμπιέδες (συσκευασμένοι)
    ● Γάλα εβαπορέ
    ● Ζυμαρικά
    ● Λάδι
    ● Ρύζι
    ● Όσπρια
    ● Αλεύρι, Ζάχαρη
    ● Σάλτσα τομάτας
    ● Είδη πρωινού (κακάο, μπισκότα, κρουασάν, δημητριακά, φρυγανιές, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, χυμοί)
    ● Αλάτι, Ξύδι, μπαχαρικά
    ● Πουρές, Κρέμες αραβοσίτου
    ● Βρεφικές κρέμες
    ● Βρεφικό γάλα Νο 1 & 2
    ● Είδη βρεφικής φροντίδας (πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα)
    ● Προϊόντα καθαρισμού (καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, μαλακτικό ρούχων, απορρυπαντικό πλυντηρίου, χλωρίνη κλπ)
    ● Είδη προσωπικής φροντίδας (σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες κλπ)
    ● Είδη οικιακής χρήσης (διάφανη μεμβράνη, λαδόκολλα, σακούλες απορριμμάτων)
    ● Χαρτικά (χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες)

Αποτέλεσμα εικόνας για το χαμόγελο του παιδιού"

Λειτουργούν δύο Πρωινά τμήματα υποχρεωτικής φοίτησης και δύο προαιρετικά Ολοήμερα τμήματα.
Το σχολικό έτος 2019-2020 διδάσκουν οι Νηπιαγωγοί:

Δέσποινα Κομνηνού (Προϊσταμένη-1ο Ολοήμερο τμήμα),

Ειρήνη Χλίμπου (Πρωινή υποδοχή – 2ο Πρωινό τμήμα),

Ιωάννα Μπέση (2ο Πρωινό τμήμα – 2ο  Ολοήμερο τμήμα).

Οι τακτικές συγκεντρώσεις γονέων και κηδεμόνων, με στόχο την ενημέρωσή τους για διάφορα θέματα, οι καθημερινές αλλά και οι προγραμματισμένες ιδιαίτερες συναντήσεις των εκπαιδευτικών με τους γονείς, η συνεργασία με τους εκπροσώπους των γονέων, η συχνή αποστολή ατομικών σημειωμάτων, η επιμόρφωση γονέων από ειδικούς επιστήμονες για θέματα εκπαίδευσης των παιδιών και άλλες εκδηλώσεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς, αποβλέπουν στο να καταστήσουν στενότερη την επικοινωνία και πιο αποδοτική τη συνεργασία ανάμεσα στο Σχολείο και τις οικογένειες των παιδιών, με σκοπό την επίτευξη κοινών στόχων.

1. 17/01/1923: Υπογράφεται στη Λοζάννη η Συνθήκη ανταλλαγής πληθυσμών, αιχμαλώτων και πολιτικών ομήρων μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας

Δεκέμβριος 2019
« Νοέ   Ιαν »