ΘΕΑΤΡΟ: «Δόνα Τερηδόνα»!!!

Νοέ 20194

Αγαπητοί γονείς,

Στο πλαίσιο της θεατρικής Αγωγής των νηπίων, αλλά και της Αγωγής Υγείας με έμφαση στη στοματική υγιεινή, σας ενημερώνουμε ότι πρόκειται να παρακολουθήσουμε την παιδική  θεατρική παράσταση ΔΟΝΑ ΤΕΡΗΔΟΝΑ, βασισμένη στο βιβλίο του Ευγένιου Τριβιζά «Η Δόνα τερηδόνα και το μυστικό της γαμήλιας τούρτας», από τη Θεατρική ομάδα «ΘΕΑΤΡΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ» την Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2019 στις 10 το πρωί  στο Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης.

Η μετακίνησή μας θα γίνει με λεωφορείο του ΚΤΕΛ, ενώ τα παιδιά θα συνοδεύσουν οι νηπιαγωγοί:  Ειρήνη Χλίμπου, Ανδρομάχη Γκριτζιώτου και Δέσποινα Κομνηνού.

Όλα τα τμήματα του σχολείου θα λειτουργήσουν κανονικά, πριν και μετά το τέλος της θεατρικής παράστασης και την επιστροφή των παιδιών στο σχολείο (περίπου στις 11:30μ.μ.). Η παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης θα πραγματοποιηθεί έχοντας εξασφαλίσει τουλάχιστον τα ¾ των παιδιών και εφόσον έχουν την έγγραφη συναίνεση των γονέων τους.

Οι Υπεύθυνες Δηλώσεις θα πρέπει να έχουν συγκεντρωθεί  έως την Τετάρτη 6/11/2019.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

0/η κάτωθι υπογεγραμμένος/η, ….………………………………………………………. γονέας ή κηδεμόνας του/της ………………………………………………………………………….  που φοιτά στο 10ου Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης:

Δηλώνω υπεύθυνα

ότι του/της επιτρέπω να  συμμετάσχει στην παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης ΔΟΝΑ ΤΕΡΗΔΟΝΑ, την Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2019 στις 10 το πρωί  στο Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης.

Ο/η Δηλ. …….

Ευγένιου Τριβιζά (2001) «Η Δόνα τερηδόνα και το μυστικό της γαμήλιας τούρτας»

Η Δόνα Τερηδόνα, μια πεντάμορφη αρχόντισσα, έχει το πιο γλυκό και φωτεινό χαμόγελο του κόσμου. Όσο όμως γλυκό και φωτεινό είναι το χαμόγελό της, τόσο σκοτεινή και μοχθηρή είναι η ψυχή της. Έτσι, λοιπόν, όταν μια μέρα ο πιστός της καθρέφτης την πληροφορεί ότι ένα κοριτσάκι που το λένε Λουκία έχει ένα χαμόγελο ακόμα πιο όμορφο από το δικό της, αποφασίζει να βάλει σε εφαρμογή ένα ύπουλο σχέδιο για να της καταστρέψει τα δόντια. Ανοίγει ένα ζαχαροπλαστείο απέναντι από το σπίτι της και περιμένει τη Λουκία να πέσει στην παγίδα. Θα πετύχουν τα υποχθόνια σχέδια της Δόνας Τερηδόνας;

Θα μπορέσει η μικρή Λουκία να αντισταθεί στον αβάσταχτο πειρασμό του χορού των γλειφιτζουριών, των λουκουμάδων και της υπέροχης γαμήλιας δεκαώροφης τούρτας;

(2019), Ο Ευγένιος Τριβιζάς πήρε το «όσκαρ παραμυθιού» νικώντας τη Disney.

Το ηλεκτρονικό βιβλίο «Little Emily» («Το Κοτσάνι του Πετροκέρασου») του Ευγένιου Τριβιζά κέρδισε σύμφωνα με το «FILOITEXNISFILOSOFIAS.COM» το βραβείο καλύτερου διαδραστικού βιβλίου της χρονιάς, για παιδιά προσχολικής ηλικίας στα  Kidscreenawards.
Πρόκειται για τον σημαντικότερo φορέα βράβευσης παιδικού τηλεοπτικού και διαδικτυακoύ περιεχομένου στις ΗΠΑ. Το βραβείο διεκδίκησαν επίσης η Disney μετο «Story Central» και η Play Date Digital με το «My Little Pony». «Ακόμα και κολοσσοί με ασυναγώνιστα τεχνολογικά και πάσης φύσεως μέσα μπορεί να μην καταφέρουν να κατατρoπώσουν ένα κοτσάνι πετροκέρασου» δήλωσε για τη νίκη του ο Ευγένιος Τριβιζάς.

Νοέμβριος 2019
« Οκτ   Δεκ »

1. 20/04/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.