«Ο πόλεμος δεν είναι παιχνίδι»!!!!

Οκτ 201918

Δύο αδέρφια πηγαίνουν στην εξοχή με τον πατέρα τους. Το αγόρι κρατά ένα παιδικό όπλο και το κορίτσι ένα ξύλο. Παίζοντας «πόλεμο» ανακαλύπτουν ένα παλιό εγκαταλειμμένο τανκ. Σαν σε ένα όνειρο ζουν τη φρίκη ενός  πραγματικού πολέμου… Όταν συνέρχονται πετούν τα «όπλα» και τρέχουν στη ζεστή αγκαλιά του πατέρα τους.

Μια ταινία μικρού μήκους, με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, με τίτλο «Ο πόλεμος δεν είναι παιχνίδι», που αξίζει να δείτε και να κουβεντιάσετε μαζί με τα παιδιά σας!!!!

Το 10ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης βρίσκεται στην περιοχή Σουράδα της πόλης της Μυτιλήνης και συστεγάζεται με το 3ο Δημοτικό σχολείο, το Ειδικό Δημοτικό σχολείο και το Ειδικό Νηπιαγωγείο, στα κτίρια της πρώην Παιδαγωγικής Ακαδημίας Μυτιλήνης, γιαυτό και συχνά το   αποκαλούμε «Ακαδημία»!

Λειτουργούν δύο πρωινά τμήματα υποχρεωτικής φοίτησης και δύο προαιρετικά Ολοήμερα τμήματα.
Το σχολικό έτος 2019-2020 διδάσκουν οι Νηπιαγωγοί:

Δέσποινα Κομνηνού (Προϊσταμένη-1ο Ολοήμερο τμήμα),

Ειρήνη Χλίμπου (Πρωινή υποδοχή – 2ο Πρωινό τμήμα),

Ιωάννα Μπέση (2ο Πρωινό τμήμα – 2ο  Ολοήμερο τμήμα).

Οι τακτικές συγκεντρώσεις γονέων και κηδεμόνων, με στόχο την ενημέρωσή τους για διάφορα θέματα, οι καθημερινές αλλά και οι προγραμματισμένες ιδιαίτερες συναντήσεις των εκπαιδευτικών με τους γονείς, η συνεργασία με τους εκπροσώπους των γονέων, η συχνή αποστολή ατομικών σημειωμάτων, η επιμόρφωση γονέων από ειδικούς επιστήμονες για θέματα εκπαίδευσης των παιδιών και άλλες εκδηλώσεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς, αποβλέπουν στο να καταστήσουν στενότερη την επικοινωνία και πιο αποδοτική τη συνεργασία ανάμεσα στο Σχολείο και τις οικογένειες των παιδιών, με σκοπό την επίτευξη κοινών στόχων.

1. 17/11/1973: Το τανκ μπαίνει στο Πολυτεχνείο για να καταστείλει τη φοιτητική εξέγερση κατά της δικτατορίας και αφήνει πίσω του νεκρούς και τραυματίες.

Οκτώβριος 2019
« Σεπ   Νοέ »