13η Οκτωβρίου, «Διεθνής Ημέρα μείωσης των Φυσικών Καταστροφών»!!!

Οκτ 201914

Η 13η Οκτωβρίου έχει ανακηρυχθεί από τον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών «Διεθνής
Ημέρα μείωσης των Φυσικών Καταστροφών» και κάθε χρόνο οργανώνονται δράσεις
παγκοσμίως με σκοπό τη συνειδητοποίηση από όλους μας για το τι μπορούμε να
κάνουμε για τη μείωση του κινδύνου από τις φυσικές καταστροφές όπως οι
σεισμοί.

Το νησί μας είναι σεισμογενής περιοχή και γι΄αυτό πρέπει όλοι -μικροί και μεγάλοι- να είμαστε προετοιμασμένοι για κάθε τέτοιο ενδεχόμενο και σε κάθε χώρο όπως το σπίτι ή το σχολείο. Για το σκοπό αυτό πραγματοποιήσαμε  την Παρασκευή 11/10/2019 και τη Δευτέρα 14/10/2019 ασκήσεις ετοιμότητας σε περίπτωση σεισμού σε όλα τα τμήματα (πρωινά και ολοήμερα) και από όλες τις αίθουσες που πιθανόν θα βρίσκονται τα παιδιά. Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με επιτυχία σε όλες τις οδηγίες των δασκάλων τους και είχαν μία πρώτη εμπειρία σε περίπτωση που θα κληθούν να αντιμετωπίσουν ένα τέτοιο φυσικό φαινόμενο. Παρόμοιες ασκήσεις ετοιμότητας θα επακολουθήσουν και στη συνέχεια της σχολικής χρονιάς προκειμένου να εξοικειωθούν παιδιά και εκπαιδευτικοί.

Αγαπητοί γονείς αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να κάνετε και εσείς με τα παιδιά σας στο σπίτι, ανάλογα με το χώρο σας και τις συνθήκες. Η ενημέρωση, η πρόληψη και η ετοιμότητα είναι το πιο σημαντικό κομμάτι για την ασφάλεια των παιδιών μας.

Το 10ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης βρίσκεται στην περιοχή Σουράδα της πόλης της Μυτιλήνης και συστεγάζεται με το 3ο Δημοτικό σχολείο, το Ειδικό Δημοτικό σχολείο και το Ειδικό Νηπιαγωγείο, στα κτίρια της πρώην Παιδαγωγικής Ακαδημίας Μυτιλήνης, γιαυτό και συχνά το   αποκαλούμε «Ακαδημία»!

Λειτουργούν δύο πρωινά τμήματα υποχρεωτικής φοίτησης και δύο προαιρετικά Ολοήμερα τμήματα.
Το σχολικό έτος 2019-2020 διδάσκουν οι Νηπιαγωγοί:

Δέσποινα Κομνηνού (Προϊσταμένη-1ο Ολοήμερο τμήμα),

Ειρήνη Χλίμπου (Πρωινή υποδοχή – 2ο Πρωινό τμήμα),

Ιωάννα Μπέση (2ο Πρωινό τμήμα – 2ο  Ολοήμερο τμήμα).

Οι τακτικές συγκεντρώσεις γονέων και κηδεμόνων, με στόχο την ενημέρωσή τους για διάφορα θέματα, οι καθημερινές αλλά και οι προγραμματισμένες ιδιαίτερες συναντήσεις των εκπαιδευτικών με τους γονείς, η συνεργασία με τους εκπροσώπους των γονέων, η συχνή αποστολή ατομικών σημειωμάτων, η επιμόρφωση γονέων από ειδικούς επιστήμονες για θέματα εκπαίδευσης των παιδιών και άλλες εκδηλώσεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς, αποβλέπουν στο να καταστήσουν στενότερη την επικοινωνία και πιο αποδοτική τη συνεργασία ανάμεσα στο Σχολείο και τις οικογένειες των παιδιών, με σκοπό την επίτευξη κοινών στόχων.

1. 18/11/1307: Ο θρυλικός ελβετός πατριώτης Γουλιέλμος Τέλος σημαδεύει με το τόξο του και από απόσταση 50 μέτρων πετυχαίνει το μήλο στο κεφάλι του γιου του, κερδίζοντας το στοίχημα που είχε βάλει με τον αυστριακό κατοχικό διοικητή Χέρμαν Γκέσλερ.

Οκτώβριος 2019
« Σεπ   Νοέ »