Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων 4/10/2019!!!

Οκτ 201910

Η αποστολή της Παγκόσμια Ημέρας των Ζώων, η οποία εορτάζεται κάθε χρόνο στις 4 Οκτωβρίου, είναι «Να αυξήσει την κατάσταση των ζώων, προκειμένου να βελτιώσει τα πρότυπα καλής διαβίωσης σε όλο τον κόσμο. Το χτίσιμο του εορτασμού της Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων ενώνει το κίνημα καλής διαβίωσης των ζώων, κινητοποιώντας το σε παγκόσμια δύναμη για να κάνει τον κόσμο ένα καλύτερο μέρος για όλα τα ζώα. Γιορτάζεται με διαφορετικούς τρόπους σε κάθε χώρα, ανεξάρτητα από την εθνικότητα, τη θρησκεία, την πίστη ή την πολιτική ιδεολογία.

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν δύο δράσεις για την ευαισθητοποίηση των παιδιών απέναντι στα ζώα, καθώς στις 4 Οκτωβρίου μας επισκέφθηκε ο κύριος Νίκος Καρακλάς από το Λιμεναρχείο Μυτιλήνης μαζί με τον ειδικά εκπαιδευμένο σκύλο Κυμ (στη μνήμη του αείμνηστου Παναγιώτη Κυμούρη) στην ανίχνευση ουσιών, ενώ στις 9 Οκτωβρίου ο Σύλλογος Μέριμνας Απροστάτευτων Ζώων Η ΚΙΒΩΤΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ μας παρουσίασε το εκπαιδευτικό της πρόγραμμα για τη φροντίδα των εγκαταλειμμένων και κακοποιημένων αδέσποτων ζώων.

Τους ευχαριστούμε θερμά όλους!!!

Οκτώβριος 2019
« Σεπ   Νοέ »