Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων 4/10/2019!!!

Οκτ 201910

Η αποστολή της Παγκόσμια Ημέρας των Ζώων, η οποία εορτάζεται κάθε χρόνο στις 4 Οκτωβρίου, είναι «Να αυξήσει την κατάσταση των ζώων, προκειμένου να βελτιώσει τα πρότυπα καλής διαβίωσης σε όλο τον κόσμο. Το χτίσιμο του εορτασμού της Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων ενώνει το κίνημα καλής διαβίωσης των ζώων, κινητοποιώντας το σε παγκόσμια δύναμη για να κάνει τον κόσμο ένα καλύτερο μέρος για όλα τα ζώα. Γιορτάζεται με διαφορετικούς τρόπους σε κάθε χώρα, ανεξάρτητα από την εθνικότητα, τη θρησκεία, την πίστη ή την πολιτική ιδεολογία.

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν δύο δράσεις για την ευαισθητοποίηση των παιδιών απέναντι στα ζώα, καθώς στις 4 Οκτωβρίου μας επισκέφθηκε ο κύριος Νίκος Καρακλάς από το Λιμεναρχείο Μυτιλήνης μαζί με τον ειδικά εκπαιδευμένο σκύλο Κυμ (στη μνήμη του αείμνηστου Παναγιώτη Κυμούρη) στην ανίχνευση ουσιών, ενώ στις 9 Οκτωβρίου ο Σύλλογος Μέριμνας Απροστάτευτων Ζώων Η ΚΙΒΩΤΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ μας παρουσίασε το εκπαιδευτικό της πρόγραμμα για τη φροντίδα των εγκαταλειμμένων και κακοποιημένων αδέσποτων ζώων.

Τους ευχαριστούμε θερμά όλους!!!

Το 10ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης βρίσκεται στην περιοχή Σουράδα της πόλης της Μυτιλήνης και συστεγάζεται με το 3ο Δημοτικό σχολείο, το Ειδικό Δημοτικό σχολείο και το Ειδικό Νηπιαγωγείο, στα κτίρια της πρώην Παιδαγωγικής Ακαδημίας Μυτιλήνης, γιαυτό και συχνά το   αποκαλούμε «Ακαδημία»!

Λειτουργούν δύο πρωινά τμήματα υποχρεωτικής φοίτησης και δύο προαιρετικά Ολοήμερα τμήματα.
Το σχολικό έτος 2019-2020 διδάσκουν οι Νηπιαγωγοί:

Δέσποινα Κομνηνού (Προϊσταμένη-1ο Ολοήμερο τμήμα),

Ειρήνη Χλίμπου (Πρωινή υποδοχή – 2ο Πρωινό τμήμα),

Ιωάννα Μπέση (2ο Πρωινό τμήμα – 2ο  Ολοήμερο τμήμα).

Οι τακτικές συγκεντρώσεις γονέων και κηδεμόνων, με στόχο την ενημέρωσή τους για διάφορα θέματα, οι καθημερινές αλλά και οι προγραμματισμένες ιδιαίτερες συναντήσεις των εκπαιδευτικών με τους γονείς, η συνεργασία με τους εκπροσώπους των γονέων, η συχνή αποστολή ατομικών σημειωμάτων, η επιμόρφωση γονέων από ειδικούς επιστήμονες για θέματα εκπαίδευσης των παιδιών και άλλες εκδηλώσεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς, αποβλέπουν στο να καταστήσουν στενότερη την επικοινωνία και πιο αποδοτική τη συνεργασία ανάμεσα στο Σχολείο και τις οικογένειες των παιδιών, με σκοπό την επίτευξη κοινών στόχων.

1. 21/11/1877: Ο αμερικανός εφευρέτης Τόμας Έντισον ανακοινώνει τη δημιουργία του φωνόγραφου, τον οποίο ονομάζει «Ομιλούσα Μηχανή».

Οκτώβριος 2019
« Σεπ   Νοέ »