Συγκέντρωση Γονέων και Εκπαιδευτικών!!!

Οκτ 20189

Αγαπητοί γονείς,

Την Τετάρτη 17 Οκτωβρίου 2018 θα πραγματοποιηθεί

η 2η Συγκέντρωση Γονέων και Εκπαιδευτικών,

στις 6 το απόγευμα, στο χώρο του σχολείου

(παρακαλούμε χωρίς την παρουσία παιδιών),

προκειμένου να σας ενημερώσουμε:

• για τον τρόπο εργασίας του Νηπιαγωγείου και το Αναλυτικό του Πρόγραμμα,
  • για τις προγραμματισμένες δράσεις μας εντός και εκτός σχολείου το 1ο τρίμηνο.
  • για την ανάδειξη νέου Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας.
  • Η παρουσία ενός τουλάχιστον γονέα είναι απαραίτητη, καθώς απαιτείται απαρτία.

Το 10ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης βρίσκεται στην περιοχή Σουράδα της πόλης της Μυτιλήνης και συστεγάζεται με το 3ο Δημοτικό σχολείο, το Ειδικό Δημοτικό σχολείο και το Ειδικό Νηπιαγωγείο, στα κτίρια της πρώην Παιδαγωγικής Ακαδημίας Μυτιλήνης, γιαυτό και συχνά το   αποκαλούμε «Ακαδημία»!

Λειτουργούν δύο πρωινά τμήματα υποχρεωτικής φοίτησης καθώς και το προαιρετικό Ολοήμερο τμήμα.
Το σχολικό έτος 2018-2019 διδάσκουν οι Νηπιαγωγοί:

Δέσποινα Κομνηνού (Προϊσταμένη-Ολοήμερο τμήμα),

Ειρήνη Χλίμπου (2ο Πρωινό τμήμα).

Οι τακτικές συγκεντρώσεις γονέων και κηδεμόνων, με στόχο την ενημέρωσή τους για διάφορα θέματα, οι καθημερινές αλλά και οι προγραμματισμένες ιδιαίτερες συναντήσεις των εκπαιδευτικών με τους γονείς, η συνεργασία με τους εκπροσώπους των γονέων, η συχνή αποστολή ατομικών σημειωμάτων, η επιμόρφωση γονέων από ειδικούς επιστήμονες για θέματα εκπαίδευσης των παιδιών και άλλες εκδηλώσεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς, αποβλέπουν στο να καταστήσουν στενότερη την επικοινωνία και πιο αποδοτική τη συνεργασία ανάμεσα στο Σχολείο και τις οικογένειες των παιδιών, με σκοπό την επίτευξη κοινών στόχων.

1. 10/12/: Παγκόσμια Ημέρα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων
    Η Παγκόσμια Ημέρα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 10 Δεκεμβρίου, σε ανάμνηση της υπογραφής της Παγκόσμιας Διακήρυξης των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, που υπογράφτηκε από τη γενική συνέλευση του ΟΗΕ στις 10 Δεκεμβρίου 1948. Όραμα των εμπνευστών της, ένας κόσμος με δικαιώματα και ελευθερίες χωρίς διακρίσεις.

Οκτώβριος 2018
« Σεπ