My carnival, Your carnival

Συγγραφέας: 10ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ | Κατηγορία Αρχική | , στις 24-02-2022

Αγαπητοί Γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι φέτος  το σχολείο μας θα γιορτάσει τις Απόκριες μαζί με σχολεία από άλλες χώρες του κόσμου. Θα συμμετέχουμε στο διεθνές εκπαιδευτικό πρόγραμμα ανταλλαγής πολιτιστικών εμπειριών“My Carnival, Your Carnival – Το Καρναβάλι μου, το Καρναβάλι σου»  σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς και σχολεία της Βραζιλίας, της Γερμανίας, της Ισπανίας, της Ελλάδας και της Κύπρου! Θα  μοιραστούμε το έθιμο της περιοχής μας «Το γαϊτανάκι». Αρχικά, οι μαθητές με την βοήθειά μας θα  αποτυπώσουν γραπτά τις σκέψεις τους περιγράφοντας το έθιμο και στην συνέχεια θα δημιουργήσουν  αντιπροσωπευτική αφίσα  με το γαϊτανάκι.  Ο φορέας διοργάνωσης είναι ο εκπαιδευτικός εκδοτικός οίκος της Twinkl (www.twinkl.gr).