ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΟΥ ΟΧΙ

28ηΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

Η 28η Οκτωβρίου είναι για τους Έλληνες ημέρα υπερηφάνειας ,μνήμης και τιμής στους ήρωες που έδωσαν μάχη για την Ελευθερία, την Πατρίδα ,την Αξιοπρέπεια !

Για να τιμήσουμε στο σχολείο μας την Εθνική Επέτειο του ΟΧΙ ,διαβάσαμε και μάθαμε την ιστορία του Έπους του 1940  από το βιβλίο του Φίλιππου Μανδηλαρά “Το έπος του ΄40”

ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ '40

Κάναμε κατασκευές για να στολίσουμε την τάξη μας

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Φτιάξαμε την Ελληνική Σημαία διότι την παραμονή της 28ης Οκτωβρίου τιμάται και γιορτάζεται η σημαία μας

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Και φυσικά για να τιμήσουμε τους ήρωες μας ,κάναμε γιορτή, με τα παιδιά να λένε ποιήματα ,να τραγουδούν τραγούδια για το θάρρος ,την γενναιότητα και την τόλμη των Ελλήνων ηρώων !

Μία ημέρα πριν την γιορτή μας ,ημέρα της γιορτής Του Αγίου Δημητρίου μάθαμε την ιστορία της ζωής Του Αγίου και πως είναι Πολιούχος της Θεσσαλονίκης ,γιαυτό τον λόγο και η κατασκευή του Λευκού Πύργου με τον προστάτη Άγιο !

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Στο τέλος της γιορτής τα παιδιά έκαναν Παρέλαση στο χώρο της αυλής του σχολείου, με τους γονείς να τα καμαρώνουν και να τα χειροκροτούν!