Αρχική » Εισαγωγή Αγγλικών στα Νηπιαγωγεία (ΕΑΝ)

Εγγραφές για το Σχολικό Έτος 2024-2025

eggrafes mast 1

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Εισαγωγή Αγγλικών στα Νηπιαγωγεία (ΕΑΝ)

Ενημέρωση της κ. Τζελέτα Χριστίνας,  Εκπαιδευτικού Αγγλικής Γλώσσας (ΠΕ06)

Λήψη αρχείου

Ενημέρωση της κ. Σιώτου Αγγελικής (ΠΕ06)

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Ονομάζομαι Σιώτου Αγγελική και φέτος στο σχολείο που φοιτούν τα παιδιά σας θα είμαι η κυρία των Αγγλικών τους. Για όσους δεν γνωρίζετε για τον τρόπο που θα γίνει αυτή η «προσέγγιση» στην  Αγγλική γλώσσα στο νηπιαγωγείο, θα ήθελα λοιπόν να σας ενημερώσω πως αφορά σε φυσική ομιλία και το βάρος θα  δίνεται στην καλλιέργεια προφορικού λόγου.

Η αγγλική γλώσσα δεν αποτελεί ξεχωριστό μάθημα ή αυτόνομο γνωστικό αντικείμενο, αλλά ενσωματώνεται στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου. Η έκθεση των παιδιών στην αγγλική γλώσσα είναι συνήθως δύο φορές την εβδομάδα για 30-45 λεπτά.  Η μεθοδολογία βασίζεται σε προσεγγίσεις που εστιάζουν στον προφορικό λόγο, σε δραστηριοκεντρικές μεθόδους και σε παιγνιώδεις δραστηριότητες.

Η εισαγωγή της Αγγλικής  Γλώσσας στα Νηπιαγωγεία αποσκοπεί στην ενίσχυση της αυτοπεποίθησης καθώς και την καλλιέργεια θετικής στάσης ως προς τις ξένες γλώσσες, τον πολιτισμό άλλων χωρών και τη διαφορετικότητα.

Εύχομαι να έχουμε μια καλή και δημιουργική χρονιά και πραγματικά σας  εύχομαι ολόψυχα  κάθε πρόοδο στα  παιδιά σας.

Θα είμαι κοντά σας για ο,τι χρειαστείτε

Σιώτου Αγγελική

Επιστολή αποτίμησης της σχολικής χρονιάς από την κ. Πεταλά Αμαλία ΠΕ06

Λήψη αρχείου