Ανοίγουν ξανά τα σχολεία μας!!!!

Αγαπημένα μας παιδιά Καλημέραααα!!!!

Τα μάθατε τα νέα….;;; Ανοίγουν ξανά τα σχολεία μας!!!

Επιτέλους ήρθε η ώρα που θα συναντηθούμε πάλι στις τάξεις μας.

Ίσως λίγο διαφορετικά απ΄ ότι ξέραμε.

Δεν πειράζει εμείς ξέρουμε να παίζουμε τα παιχνίδια με πολλούς τρόπους.

Θα μπορέσουμε έτσι να ξαναβρεθούμε από κοντά…να χαιρετηθούμε…να τα πούμε…να χαρούμε και από απόσταση ασφαλείας να αγαπηθούμε!

Ας δούμε κάποια βασικά στοιχεία για τον τρόπο επαναλειτουργίας των  νηπιαγωγείων.

• Τα σχολεία ξεκινάνε την Δευτέρα 1η Ιουνίου και θα λειτουργήσουν  μέχρι την Παρασκευή 26 Ιουνίου.
  • Ο μέγιστος αριθμός νηπίων είναι 15 νήπια ανά τάξη. Αν τα νήπια σε κάποιο τμήμα υπερβαίνουν τα 15, θα λειτουργούν σε δύο ομάδες εκ περιτροπής. Δευτέρα – Τετάρτη – Παρασκευή η μία ομάδα παιδιών, Τρίτη – Πέμπτη η άλλη και την επόμενη εβδομάδα εναλλάξ. Αν τα νήπια δεν υπερβαίνουν τα 15, τότε το τμήμα θα λειτουργεί καθημερινά.
  • Η φοίτηση των νηπίων στο νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτική. Αν το παιδί ανήκει σε ευπαθή ομάδα  ή υπάρχει στο σπίτι άτομο αυξημένου κινδύνου, υπάρχει δυνατότητα απουσίας μαθητή/τριας με μία απλή δήλωση γονέα ή κηδεμόνα
  • Δεν θα λειτουργήσουν τα ολοήμερα τμήματα, καθώς και η πρωινή ζώνη.

Δείτε 2 πολύ ενημερωτικά βίντεο για να έρθετε προετοιμασμένοι και έτοιμοι στο σχολείο ξανά!

Περιμένουμε ειδικές οδηγίες από τον ΕΟΔΥ για να οργανώσουμε τους χώρους και να κάνουμε γενικότερα τον προγραμματισμό λειτουργίας του νηπιαγωγείου. Θα ακολουθήσει ενημέρωση προς τους γονείς, τηλεφωνικά από τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

Αυτή τη βδομάδα δεν θα υπάρχει νέα ανάρτηση με δραστηριότητες.

Θέλουμε όμως να δείτε περασμένες που σας άρεσαν ή  που δεν προλάβατε να κάνετε.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε όλους τους γονείς για την στήριξη και συνεργασία!

Την Δευτέρα 1η Ιουνίου σας περιμένουμε με ανοιχτές τις αγκαλιές!!!

Μέχρι τότε….πολλά γλυκά φιλιά σε όλους σας!