Μένουμε Σπίτι….Μαθαίνουμε Σπίτι! (Ο Μυστικός Δείπνος)

Αγαπημένα μας παιδιά Καλημέρα!!!

Ελπίζουμε να είστε καλά και να απολαμβάνετε τις  όμορφες μέρες στο σπίτι!!

Σήμερα είναι  Μεγάλη Πέμπτη  16 Απριλίου 2020

Μεγάλη Πέμπτη  σήμερα και σύμφωνα με όσα μάθαμε για το Πάσχα, σήμερα θα γίνει η προδοσία του Ιησού από τον Ιούδα, θα οδηγηθεί στην φυλακή  και τελικά θα σταυρωθεί.

Στο σπίτι φανταζόμαστε τι γίνεται:

Η μανούλα θα ετοιμάσει να βάψει τα κόκκινα αυγά για την Ανάσταση. ΚΙ εσείς έχετε ένα πολύ καλό λόγο να τη βοηθήσετε σαν καλλιτέχνες που είσαστε!

Σηκώστε μανικάκια και δημιουργήστε ομορφιές!

Σίγουρα το σπίτι θα μοσχομυρίζει από τα τσουρέκια και τα κουλουράκια που θα έχει ετοιμάσει η μαμά και ο μπαμπάς (γιατί όχι;). Ελπίζουμε να δώσατε κι εσείς ένα χέρι βοήθειας και όχι δυσκολίας, έτσι;

Εμείς είμαστε σίγουρες πως είστε τα καλύτερα παιδιά στο σπίτι, όπως ήσασταν και στο σχολείο!!!

Ας δούμε, λόγω της Ημέρας, τον πίνακα του Λεονάρντο Ντα Βίντσι, «Ο «Μυστικός Δείπνος»*

Στο βίντεο αναλύεται καλύτερα:  https://youtu.be/VGKaSO46Rek

Ας παρατηρήσουμε καλά τον πίνακα:

• Ποιος είναι ο Ιησούς και ποιοι οι Μαθητές του. Για να μετρήσουμε πόσοι είναι οι Μαθητές και πόσοι όλοι μαζί. Πόσα παράθυρα έχει ο πίνακας; Πόσα είναι τα αντικείμενα στο τραπέζι;
  • Τι φοράνε, πως είναι τα ρούχα τους; Τι χρώματα έχουν; Τι έχουν για φαγητό;
  • Ο Ιησούς ανακοινώνει, όπως είπαμε, την προδοσία του από έναν από  τους μαθητές του. Ποιες είναι οι αντιδράσεις των μαθητών; Μπορείτε να διακρίνετε τα συναισθήματα τους ;
  • Παρατηρήστε προσεκτικά τα πρόσωπα και τα σώματα και των 12 Αποστόλων. Έχουν 12 διαφορετικές εκφράσεις θυμού, έκπληξης και αιφνιδιασμού. Μπορείτε να κάνετε τις ίδιες εκφράσεις;
  • Αν ζωγραφίζατε εσείς τον πίνακα ή έναν δικό σας  “Μυστικό Δείπνο” με την οικογένειας σας, πως θα τον κάνατε;

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να ζωγραφίσετε on line στον υπολογιστή ή στο tablet σας τον “Μυστικό Δείπνο” (πατήστε πάνω στο link):

Και μην ξεχνάτε…Περιμένουμε τις φωτογραφίες σας!!!!!

Φιλιά Πολλά!!!

*Ο Μυστικός Δείπνος του Leonardo da Vinci:

Πρόκειται  για το μεγαλύτερο έργο του Λεονάρντο και τη μοναδική νωπογραφία του που μας έχει σωθεί. Ο Μυστικός Δείπνος. Μια τοιχογραφία του 15ου αιώνα. Ένα  μυστηριακό πίνακας που αναπαριστά τη στιγμή  ο Ιησούς Χριστός ανακοινώνει στους μαθητές του ότι ένας από αυτούς θα των προδώσει. Το έργο τέχνης εκτίθεται στην εκκλησία της Αγ. Μαρίας στο Μιλάνο που βρίσκεται στο Μιλάνο της Ιταλίας, στην τραπεζαρία του μοναστηριού Σάντα Μαρία ντέλλε Γκράτσιε (Santa Maria delle Grazie – Παναγία της Χάριτος).