Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Καλλιμασιάς

Την Τρίτη 31 Οκτωβρίου 2017 οι μαθητές του 2ου τμήματος του Νηπιαγωγείου μας επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο Καλλιμασιάς για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα

«Από το Σιτάρι στο Ψωμί»

Μεταφερθήκαμε στα  χρόνια των παππούδων μας και μάθαμε για το περίφημο ταξίδι του σιταριού. Πως από σπόρος, γίνεται στάχυ, γίνεται αλεύρι, γίνεται ψωμί. Ταξίδι τόσο κουραστικό όμως ταυτόχρονα δημιουργικό και ευλογημένο! Για συντροφιά του έχει το γεωργό. Ποιες εργασίες κάνει ο γεωργός (σπορά, όργωμα, θέρισμα, αλώνισμα), μαζί και η φαμίλια του, και τι εργαλεία χρησιμοποιεί. Όλα αυτά, ζωντάνεψαν στα μάτια των μαθητών, μπροστά στο αλώνι του Μουσείου, με προβολή φωτογραφιών, βιωματικό παιχνίδι για τον κύκλο του ψωμιού, δραματοποίηση των εργασιών ανδρών και γυναικών για την παρασκευή ψωμιού και τραγούδι. Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό και ενδιαφέρον σε όλες τις δραστηριότητες.

Το σκιάχτρο