Πάσχα

Το γιορτινό κλίμα στο σχολείο μας ήρθε σχετικά νωρίς  μέσα από παιχνίδια μαθηματικών κάνοντας διάταξη πασχαλινών αυγών. Ήταν ένα καλό ερέθισμα για να αρχίσουμε να δουλεύουμε το Πάσχα. Ξεκινήσαμε με την ιστορία του  Χριστού μέσα από την παιδική Βίβλο. Κάθε μέρα ήταν ξεχωριστή πραγματοποιώντας και ένα έθιμο του Πάσχα. Φτιάξαμε τα Λαζαράκια μας και είπαμε την ιστορία του Λάζαρου, κόψαμε και διακοσμήσαμε  τις κοτούλες μας με  χάρτινα αυγά και ζωγραφίσαμε με πινέλο το καλαθάκι μας όπου θα βάζαμε τα αυγουλάκια και που βάψαμε στο σχολείο. Τα πασχαλιάτικα μπισκοτάκια μας ενθουσίασαν τα παιδιά μιας και τα φτιάξαμε όλοι μαζί μετρώντας και βάζοντας τα υλικά μέσα στο μίξερ και μετά με φόρμες πασχαλινές κάναμε τα σχέδια και που ήθελε το κάθε παιδί.
Σε όλη την διάρκεια των 10 ημερών που ασχοληθήκαμε με το Πάσχα παίξαμε παιχνίδια με αυγά και λαγούς, είδαμε εικόνες στον υπολογιστή από τα Πάθη του Χριστού και την ιστορία των ημερών σε παιδική ταινία. Την τελευταία μέρα πριν κλείσουμε είπαμε τα κάλαντα του Λαζάρου με την κούκλα που έχουμε φτιάξει με τα παιδιά από ύφασμα γάζας και μια κουτάλα, γεμίσαμε τα χειροποίητα φαναράκια μας με λιχουδιές και την χάρτινη σακούλα μας με τις κατασκευές που είχαν φτιάξει τα παιδιά. Αποχαιρετιστήκαμε με ένα γλυκό φιλί και δώσαμε ραντεβού στις 24 Απριλίου.