Επιστρέφουμε Σχολείο!!!

Καλημέρα παιδιά!!!

Σήμερα είναι Τρίτη 26 Μαΐου 2020!!

Χθές το μεσημέρι ανακοινώθηκαν τα ευχάριστα νέα!!

“Επιστρέφουμε σχολείο”

Ελάτε να δούμε κάποιες βασικές πληροφορίες για την επαναλειτουργία των νηπιαγωγείων.

• Τα νηπιαγωγεία επαναλειτουργήσουν τη Δευτέρα 1η Ιουνίου μέχρι και τις 26 Ιουνίου.
  • Τα τμήματα σχολείων και νηπιαγωγείων θα λειτουργούν με έως 15 μαθητές τη φορά και με 1.5 μέτρο απόσταση στα θρανία, τα οποία θα έχουν τον ίδιο προσανατολισμό. Αν οι μαθητές υπερβαίνουν τους 15, τότε το τμήμα θα διαιρείται σε 2 ομάδες και θα λειτουργούν εκ περιτροπής, Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή το ένα, Τρίτη-Πέμπτη το άλλο, και την επόμενη εβδομάδα το αντίθετο. Αν οι μαθητές δεν υπερβαίνουν τους 15, τότε το τμήμα θα λειτουργεί καθημερινά.
  • Η φοίτηση των νηπίων στο νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτική. Αν το παιδί ανήκει σε ευπαθή ομάδα  ή υπάρχει στο σπίτι άτομο αυξημένου κινδύνου, υπάρχει δυνατότητα απουσίας μαθητή/τριας με μία απλή δήλωση γονέα ή κηδεμόνα
  • Δεν θα λειτουργήσουν τα ολοήμερα τμήματα, καθώς και η πρωινή ζώνη.

Περιμένουμε ειδικές οδηγίες από τον ΕΟΔΥ για να οργανώσουμε τους χώρους και να κάνουμε γενικότερα τον προγραμματισμό λειτουργίας του νηπιαγωγείου. Θα ακολουθήσει ενημέρωση προς τους γονείς, τηλεφωνικά από τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

Αυτή τη βδομάδα δεν θα υπάρχει νέα ανάρτηση με δραστηριότητες.

Την Δευτέρα θα σας υποδεχτούμε με ανοιχτές αγκαλιές!!!

Αγαπητοί γονείς ευχαριστούμε για τη συνεργασία!!!