ΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΟΥΤΙ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ

Την προηγούμενη εβδομάδα κατασκευάσαμε και δώσαμε ως δώρο στα παιδιά ένα διαφορετικό κουτί πρώτων βοηθειών,

βασισμένο σε μια ιδέα που μας έδωσε η Σχολική μας Σύμβουλος.

Συμβολίζει τη φιλοσοφία που θα διαπερνά τις σχέσεις μας μέσα στην τάξη.

Συνοδεύτηκε με το παρακάτω σημείωμα:

ΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΟΥΤΙ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ

Αγαπητέ/ή …………………,  τα πράγματα που υπάρχουν μέσα στο κουτί,

έχουν ένα ιδιαίτερο νόημα για όλους εμάς εδώ στο Νηπιαγωγείο.

Για να δούμε τι με τη σειρά, τι σημαίνει το καθένα:

• Ένα κομμάτι μπαμπάκι, για να σου θυμίζει ότι η τάξη μας είναι γεμάτη με ευγενικά λόγια και ζεστά συναισθήματα.
  • Μια καραμέλα, για να σε παρηγορήσει, όταν αισθανθείς λυπημένος/η.
  • Ένα χαρτομάντηλο, για να σου θυμίζει ότι είναι σημαντικό να στεγνώσεις τα δάκρυα κάποιου που σε χρειάζεται.
  • Ένα λαστιχάκι, για να σου θυμίζει ότι όλοι είμαστε ενωμένοι και λειτουργούμε σαν ομάδα.
  • Ένα αστεράκι, για να σου θυμίζει να λάμπεις και πάντα να προσπαθείς το καλύτερο.
  • Μια χρυσή κλωστή, για να σου θυμίζει ότι η φιλία μας κρατά δεμένους με τους φίλους μας.
  • Ένα κέρμα, για να σου θυμίζει ότι έχεις αξία και είσαι ιδιαίτερος.
  • Μια οδοντογλυφίδα, για να σου θυμίζει να διαλέγεις τα καλύτερα κομμάτια από το χαρακτήρα των συμμαθητών σου.
  • Ένα αυτοκόλλητο επίδεσμο (τραυμαπλάστ), για να επουλώνεις τα πληγωμένα συναισθήματα των φίλων σου και τα δικά σου.
  • Μια γόμα, για να σου θυμίζει ότι όλοι κάνουμε λάθη και δεν πειράζει, αρκεί να προσπαθούμε να τα διορθώσουμε.
  • Ένα συνδετήρα, για να θυμάσαι πως μπορείς να έρθεις στη δασκάλα σου, αν αισθάνεσαι την ανάγκη να  μιλήσεις με κάποιον και είναι όλοι οι συμμαθητές σου απασχολημένοι.

Τα κουτιά

Το περιεχόμενο του κουτιού