Αρχική » Χωρίς κατηγορία » ΟΔΗΓΙΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΑ ΛΥΚΕΙΑ-ΕΠΑΛ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΑ ΛΥΚΕΙΑ-ΕΠΑΛ

Η Α’ φάση ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής για το σχολικό έτος 2022-2023 από την Παρασκευή 24-06-2022 και ώρα 10:00 έως και την Πέμπτη 07-07-2022 και ώρα 23:59.

Επισημαίνεται, ότι κατά το χρονικό αυτό διάστημα είναι δυνατή η υποβολή νέων αιτήσεων, η τροποποίηση ή/και η διαγραφή τους, καθώς επίσης και η αποθήκευση ή/και εκτύπωσή τους.

Τα αποτελέσματα της κατανομής, όπως και της ανανέωσης εγγραφής, θα είναι ορατά σε όλους τους χρήστες σε ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν

Οι γονείς-κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/-τριών ή οι ενήλικοι/-κες μαθητές/-τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ ή σε Π.ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2022-2023, υποβάλλουν Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφή, μέσω της εφαρμογής eεγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, κατά τις περιόδους που- βάσει του χρονοδιαγράμματος- είναι ενεργοποιημένη η εφαρμογή. Για την είσοδο στην εφαρμογή eεγγραφές, είναι απαραίτητοι οι κωδικοί ΓΓΠΣΔΔ (TaxisNet).

α. Στην περίπτωση ανήλικων μαθητών/-τριών ή ενήλικων προστατευόμενων μελών που δε διαθέτουν κωδικούς ΓΓΠΣΔΔ (TaxisNet), χρησιμοποιούνται οι κωδικοί ΓΓΠΣΔΔ (TaxisNet) του/της κηδεμόνα που έχει καταχωριστεί στο ΠΣ myschool της σχολικής μονάδας, ή του κατά τον νόμο υπευθύνου/-ης αντίστοιχα, οπότε και απαιτείται αποδεικτικό έγγραφο δημόσιας αρχής για την ολοκλήρωση της εγγραφής τους στο σχολείο.

Για να δείτε τα βήματα που θα κάνετε πατήστε το οδηγίες χρήσης (δεύτερο μπλε κουτάκι αριστερά στην εφαρμογή). Για οποιαδήποτε πληροφορία ή δυσκολία μπορείτε να επικοινωνείτε με το σχολείο στο τηλ. 2610333298.