ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ εβδομάδας – ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ γονέων

Εσωτερικός Κανονισμός λειτουργίας 2023-24 / Συλλογικός Προγραμματισμός Α’ Φάση

Εσωτερικός Κανονισμός λειτουργίας σχολείου 2023-24

Συλλογικός Προγραμματισμός  Α’ φάση

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ σχολ. έτους 2023-2024.

Σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 114342/Δ2/12-10-2023 Υπουργική Απόφαση,

για το σχολικό έτος 2023-2024 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών/τριών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα:

Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.

Για  αιτήσεις-δηλώσεις μαθημάτων να συμπληρωθεί η αίτηση έως Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023 και να σταλεί στο Σχολείο.

Για την αίτηση κάνετε κλικ εδώ.

The Butterfly Project

Με αφορμή την Διεθνή Ημέρα Μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του 10ου Γυμνασίου Πατρών πραγματοποίησαν το πρόγραμμα «The Butterfly Project».  Οι μαθητές κάνοντας μια σύντομη ιστορική αναδρομή γνώρισαν το πλαίσιο που επέτρεψε την επικράτηση της ναζιστικής ιδεολογίας στην Ευρώπη και προκάλεσε το διωγμό και την εξόντωση εκατομμυρίων Εβραίων. Το πρόγραμμα έδωσε στα παιδιά τη δυνατότητα να σκεφτούν, να συναισθανθούν και να πράξουν ενεργά και δημιουργικά. Κάθε μαθητής/ τρια που ζωγράφιζε μια κεραμική πεταλούδα λάμβανε βιογραφικές  πληροφορίες και μάθαινε τις πτυχές της ζωής ενός παιδιού. Με αυτό τον τρόπο οι μαθητές/τριες μπόρεσαν να καταλάβουν το πεπρωμένο ενός άλλου παιδιού που βίωσε το διωγμό ή τον χωρισμό από τα αδέλφια ή τους γονείς του και αποτέλεσε θύμα του Ολοκαυτώματος.

Η υλοποίηση του προγράμματος δεν θα ήταν εφικτή χωρίς την υλική και ηθική ενθάρρυνση και υποστήριξη του Διευθυντή του Σχολείου μας κ. Βασίλη Μενούνου  και της Υποδιευθύντριας μας κας Βενετίας Φιλιπποπούλου.

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί

Μαρία Γούβη, ΠΕ07

Βασιλική Σταθοπούλου, ΠΕ08

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2023

Πρόγραμμα εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2023 –> εδώ

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΣΤΑ ΛΥΚΕΙΑ-ΕΠΑΛ

Από τις 28 Ιουνίου   και ώρα 07:00 έως και τις 07 Ιουλίου   και ώρα 23:59, θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2023-2024 όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ..

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης

συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Τι πρέπει να γνωρίζουν οι γονείς για την υποβολή της αίτησης

Οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α ́, Β ́, Γ ́ τάξη ημερησίου για το σχολικό έτος 2023-24 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ),.

Η είσοδος στην εφαρμογή e-εγγραφές θα πραγματοποιηθεί με κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis).

Ο κηδεμόνας που θα υποβάλει ηλεκτρονικά την αίτηση με κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis) θα πρέπει να είναι αυτός/ή που έχει δηλωθεί ως «Κηδεμόνας E-eggrafes» στο σχολείο όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια.

Κατά την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης, μόλις ενεργοποιηθεί η εφαρμογή, θα σας χρειαστούν εκτός των κωδικών ΓΓΠΣ (taxis):

α) Η ακριβής ημερομηνία γέννησης του/της μαθητή/τριας, η οποία είναι αυτή που έχει ήδη δηλωθεί στο σχολείο και έχει καταχωριστεί στο πληροφοριακό σύστημα myschool.

Αν υπάρχει θέμα διόρθωσης,  καλείστε να την πραγματοποιήσετε άμεσα στο σχολείο όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια, μετά από επικοινωνία με τη σχολική μονάδα που θα σας ενημερώσει για τις απαραίτητες διαδικασίες.

β) Ο Αριθμός Μητρώου μαθητή/τριας, ο οποίος αναγράφεται σε έγγραφα από το σχολείο, όπως η βαθμολογία της τρέχουσας σχολικής χρονιάς.

Σε περίπτωση που δεν έχετε κάποιο τέτοιο έγγραφο στη διάθεσή σας μπορείτε να επικοινωνήσετε με το σχολείο για να σας δώσουν τον αριθμό.

Επισημαίνεται ότι η εφαρμογή e-εγγραφές δεν διατηρεί αρχείο αιτήσεων προηγούμενων ετών. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, όλα τα στοιχεία που έχουν καταχωριστεί διαγράφονται.

Εορτασμός της παγκόσμιας ημέρας Περιβάλλοντος – 5 Ιουνίου

Η 5η Ιουνίου γιορτάζεται από όλον τον πλανήτη σαν παγκόσμια ημέρα Περιβάλλοντος εδώ και 50 περίπου χρόνια. Ο εορτασμός γίνεται και είναι ελπίδα για αναστροφή πριν την καταστροφή. Είναι ερέθισμα, ώστε να ευαισθητοποιηθούμε και να συμμετάσχουμε ενεργά σε κάθε προσπάθεια σωτηρίας του πλανήτη.

Σύνθημα όλων μας ας γίνει:

Αγαπώ τον πλανήτη μου, αγαπώ τον τόπο μου. Είμαι ενεργός πολίτης, υπεύθυνος, ώστε η κάθε ΗΜΕΡΑ μου να έχει στόχο ένα καλύτερο περιβάλλον και καλύτερη ποιότητα ζωής.

Με αφορμή την ημέρα αυτή και στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας στη διδακτική ενότητα «Το μαύρο κύμα» οι μαθητές του Α2 τμήματος μπήκαν στο εργαστήρι της Πληροφορικής, συνεργάστηκαν σε ομάδες και δημιούργησαν εργασίες, συνθήματα και αφίσες εκφράζοντας τη δική φωνή τους στον πλανήτη μας που κινδυνεύει. Στη συνέχεια ανάρτησαν τις εργασίες τους στο padlet.

Screenshot 2023 06 07 19.52.47

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ εξετάσεων Ιουνίου 2023

Οι μαθητές προσέρχονται στο σχολείο κανονικά στις 8.15.

Για το πρόγραμμα των εξετάσεων Ιουνίου 2023 πατήστε εδώ

Τουρνουά ποδοσφαίρου 10ου και 19ου Γυμνασίου Πάτρας

Στις 24 Μαΐου 2023, διοργανώθηκε μαζί με το 19ο Γυμνάσιο Πάτρας τουρνουά ποδοσφαίρου 7×7 μεταξύ των ομάδων αγοριών Α, Β και Γ τάξης των γυμνασίων των δύο σχολείων. To τουρνουά πραγματοποιήθηκε στα γήπεδα ΔΙΑΣ. Σε φιλικό κλίμα και με προσήλωση στην αθλητική άμιλλα, χαρήκαμε όλοι που παίξαμε ένα από τα αγαπημένα μας αθλήματα.