Μαθαίνουμε για τους Σεισμούς

Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων το Β1 τμήμα του σχολείου μας ασχολήθηκε με  τους λόγους που προκαλούνται οι σεισμοί. Τα παιδιά απέκτησαν γνώσεις αναφορικά με τις λιθοσφαιρικές πλάκες καθώς και το εσωτερικό της Γης. Αρχικά παρακολούθησαν βίντεο με το εσωτερικό του πλανήτη μας και έπειτα έκαναν ομαδικές κατασκευές δείχνοντας με διαφορετικό χρώμα τον φλοιό, τον μανδύα και τον πυρήνα της Γης. Στη συνέχεια, ήρθαν σε επαφή με διάφορους μύθους που πίστευαν αρχαίοι λαοί απ΄όλον τον κόσμο για τις αιτίες του σεισμού. Στους περισσότερους από αυτούς τους μύθους οι σεισμοί ήταν αποτέλεσμα θεϊκής παρέμβασης ή υπερφυσικών όντων. Οι μαθητές/τριες εικονογράφησαν και ηχογράφησαν τους μύθους αυτούς και έτσι δημιούργησαν ένα ψηφιακό βιβλίο με το εργαλείο storyjumper. Παρακάτω μπορείτε κι εσείς να διαβάσετε και να ακούσετε το βιβλίο μας.

1711550020832 1711550020838

Κατηγορίες: Πολιτιστικές. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.