Η τσάντα στο σχολείο

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι  κατά το σχολικό έτος 2019-2020 η δράση «Η τσάντα στο σχολείο»  θα εφαρμοστεί για  δυο Σαββατοκύριακα το μήνα.

Επισημαίνεται, ότι η παραμονή της τσάντας στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων.

«Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων – παιδιών».

Σύμφωνα με το παραπάνω, ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου μας αποφάσισε την υλοποίηση της δράσης «Η τσάντα στο σχολείο» κάθε δεύτερη και τέταρτη  Παρασκευή κάθε  μήνα.

Κατηγορίες: Νέα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.