ΔΗΜΟΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

… Σ τ ο   δ ρ ό μ ο   τ η ς   π α ρ ά δ ο σ η ς

Μαθητικό Φεστιβάλ 20125 έως 11 Ιουνίου

Οι εκδηλώσεις του είναι αφιερωμένες στη μνήμη της Δόμνας Σαμίου.

Ώρα: 19:30,  Δημοτικό Αμφιθέατρο «Θ. Βέγγος» (Μ. Ασίας & Χειμάρας)

(σε περίπτωση βροχής, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 5ου Λυκείου Κορυδαλλού)

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ

Τρίτη 5 Ιουνίου

Χορευτικές ομάδες μαθητών των 4ου, 5ου, 6ου, 7ου, 13ου, 16ου και 17ου Δημοτικών Σχολείων.

Χορευτικές ομάδες γονέων των 6ου , 8ου Δημοτικών Σχολείων και 4ου , 5ου Γυμνασίων (Dance Yoga), Μέριμνας.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Κωνσταντίνος Θεοχάρης, Νόπη Ιασωνίδου, Δήμητρα Μαχά, Άρτεμις Παπανικολάου καθηγητές Φυσικής Αγωγής.

Τετάρτη 6 Ιουνίου

Θεατρικό δρώμενο «Η κραυγή των λύκων» από τους μαθητές του 18ου Δημοτικού Σχολείου, βασισμένο στο βιβλίο των Βασίλη Κουτσιαρή και Γιάννη Διακομανώλη.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Παναγιώτα Λεκαράκου.

Χορευτικές ομάδες μαθητών των 1ου, 2ου , 8ου , και 18ου Δημοτικών Σχολείων.

Χορευτικές ομάδες γονέων του 1ου και 2ου Δημοτικών Σχολείων.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Μαρία Καμολίκη, Δήμητρα Μαχά, Άρτεμις Παπανικολάου, Δημήτρης Τριανταφυλλίδης καθηγητές Φυσικής Αγωγής.

Πέμπτη 7 Ιουνίου

Θεατρική παράσταση «Ιάσων Αισονίδης Θεσσαλός» από τους μαθητές του 19ου Νηπιαγωγείου.

Συγγραφή κειμένου, διδασκαλία: Ηρώ Μάνου.

Χορευτικές ομάδες μαθητών των 3ου , 9ου , 10ου ,11ου και 12ου Δημοτικών Σχολείων.

Χορευτικές ομάδες γονέων των 9ου , 10ου , 11ου και 12ου Δημοτικών Σχολείων.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Δήμητρα Μαχά, Πασχαλιά Ράντζιου καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής.

Παρασκευή 8 Ιουνίου

Θεατρικό δρώμενο από τους μαθητές του 7ου Γυμνασίου. Αναπαράσταση της πομπής των Παναθηναίων στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Ακρόπολη ένα υπαίθριο μουσείο».

Επιμέλεια – διδασκαλία: Μαρία Ανδρουλάκη καθηγήτρια του σχολείου.

Χορευτικές ομάδες μαθητών των Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας, 1ου , 2ου , 3ου , 4ου , 5ου , 8ου Γυμνασίων και 1ου Ε.ΠΑ.Λ.

Χορευτική ομάδα γονέων του 2ου Γυμνασίου.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Μαρία Καμολίκη, Σωτήρης Νησιάγκας, Άρτεμις Παπανικολάου, Πασχαλιά Ράντζιου, Αδαμαντία Σιάτρα καθηγητές Φυσικής Αγωγής.

Θεατρικό δρώμενο από τους μαθητές του 2ου Γυμνασίου. Η αναδρομή στα αρχαία ολυμπιακά αγωνίσματα, το πέρασμα και η κατάληξη στο σήμερα «Αθήνα 1896 – Λονδίνο 2012»

Επιμέλεια – διδασκαλία: Λαμπρινή Ευαγγέλου καθηγήτρια του σχολείου.

Σάββατο 9 Ιουνίου

Απαγγελία του ποιήματος της Κικής Δημουλά «Πέρασμα» από τη Μαρία Φεγγαρίδου μαθήτρια του Σ.Δ.Ε.

Θεατρική παράσταση «Το μεγάλο ταξίδι του Τουρτούρη» του Ευγένιου Τριβιζά, από τους μαθητές όλων των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου μας.

Επιμέλεια – διδασκαλία: Βίβιαν Ιωάννου, Στάβη Λεοντιάδου, Μαρία Τσίκα, Ελένη Χριστίδου καθηγήτριες Θεατρικής Αγωγής

Θεατρικό μουσικοχορευτικό έργο από τους μαθητές της ΕΠΑ.Σ. Επετειακό πρόγραμμα «1912-2012, 100 χρόνια Ελλάδα»

Επιμέλεια – διδασκαλία: Βασιλική Σαμόλαδου και Αριάδνη Γούσια καθηγήτριες του σχολείου.

*** Στο χώρο θα λειτουργεί έκθεση των καλλιτεχνικών δημιουργιών των μαθητών των Σχολείων μας:

ΤΕΛΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΙΟΥΝΙΟΥ

Ώρα Έναρξης: 20.30,  Ανοιχτό Δ.Α.Κ. (γήπεδο ποδοσφαίρου)

(Σε περίπτωση βροχής η εκδήλωση θα γίνει στο κλειστό Δ.Α.Κ «Θ. Πούτος», πάροδος Σολωμού και Πλαταιών)

Μουσικοχορευτική αποχαιρετιστήρια γιορτή με τη συμμετοχή των Χορευτικών και Θεατρικών ομάδων των Σχολείων της πόλης μας.

Είσοδος αποκλειστικά με αθλητικά παπούτσια.