Στους δρόμους της παράδοσης

Οι μαθητές της Α ‘τάξης του σχολείου μας, συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους, κ. Αθανασία Μουντζούρακαι κ. Κατερίνα Κυπραίου αναβίωσαν το έθιμο της «Χελιδόνας». Τα παιδιά, κρατώντας ένα  ομοίωμα χελιδονιού (τη «Χελιδόνα τραγούδησαν τη «Χελιδόνα», ένα τραγούδι για τον ερχομό της άνοιξηςΜετά κρέμασαν τον«Μάρτη»   στα δεντρα.Ο Μάρτης είναι ένα βραχιόλι με ασπροκόκκινη κλωστή, που φοράμε στα χέρια μας, για να προφυλαχτούμε από τον ήλιο που θα λάμπει περισσότερο από ‘δω και στο εξής.Σύμφωνα με την παράδοση θα τον βγάλουμε από το χέρι μας μόλις δούμε χελιδόνι και θα τον κρεμάσουμε στο κλαδί ενός δέντρου. Το χελιδόνι θα τον πάρει και τότε θα φέρει σε κάθε παιδί δώρο ένα ζευγάρι παπούτσια για το Πάσχα!

Το τραγούδι της «Χελιδόνας»

Χελιδόνα έρχεται απ’ τη Μαύρη Θάλασσα.
Θάλασσα επέρασι τη φωλιά τη μέλησι.
Έκατσι κι λάλησι, έμαθι τα γράμματα,
γράμματα βασιλικά που μαθαίνουν τα παιδιά.
Δάσκαλους μας έστειλει, να μας δώστι πέντι αυγά.
Δεν μας δίντι πέντι αυγά, παίρνουμι την κλουσσαριά.
να γιννάει κι να κλουσσάει κι να σέρνει τα πουλιά.
Μάρτη-Μάρτη φλογερέ και Φλεβάρη χιονερέ,
ο Απρίλης ο γλυκής έφτασι δεν είν? μακρύς!
Τα πουλάκια κελαηδούν, τα αρνάκια μας γεννούν.
Έξου ψύλλοι και κουροί και καλοί νοικοκυροί,
μέσα γέλιου κι χαρά κι καλή νοικουκυρά.