Τα λουλούδια της Τζόρτζια Ο’Κιφ

Η  Τζόρτζια Ο’Κιφ (15 Νοεμβρίου 1887 – 6 Μαρτίου1986) ήταν Αμερικανίδα ζωγράφος.  Όταν οι περισσότεροι ζωγράφοι ήθελαν να είναι στη Νέα Υόρκη, εκείνη αποφάσισε να ζήσει στο Νέο Μεξικό, σε άμεση σχέση με τη φύση, με την ιδιωτικότητα και τη μοναξιά που της ήταν απαραίτητες. Άλλωστε, η φύση ήταν η αληθινή πηγή της έμπνευσής της. Είναι γνωστή για τα τοπία της και τους πίνακες λουλουδιών της ερήμου. Χαρακτηριστικά του ύφους της είναι τα τονισμένα περιγράμματα και οι λεπτές τονικές μεταβάσεις, που συχνά μετασχημάτιζαν το θέμα σε μια γεμάτη δυναμική αφηρημένη εικόνα.

Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας, έχοντας στο μυαλό τους τα λόγια της Ο’ Κιφ: “Μην φοβάσαι τα λάθη – μάθε από αυτά”, δημιούργησαν παίρνοντας έμπνευση από τα λουλούδια της ζωγράφου, τα δικά τους λουλούδια και τα έργα τους ήταν μοναδικά!
Georgia OKeeffe