Δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

paideiavivlio

Το σχολείο μας με χαρά ανακοινώνει την ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΒΙΒΛΙΟΥ!!!  😀

Πρόκειται για δράσεις που θα υλοποιήσει το σχολείο μας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου). Οι δράσεις θα «απλωθούν» σε όλη την εβδομάδα από 4/4/2022 ως και 8//4/2022 για να χορτάσουμε χαρά, παιδιά και εκπαιδευτικοί!

• ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΣΕΛΙΔΟΔΕΙΚΤΕΣ! (Δευτέρα ως Παρασκευή)   🙂

Τα παιδιά φτιάχνουν χειροποίητους σελιδοδείκτες!

• ΠΡΟΣΟΧΗ! ΒΙΒΛΙΟΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ! (Τρίτη, 5/4/2022)  😮

Όλα τα παιδιά φέρνουν από το σπίτι το βιβλίο που διαβάζουν αυτήν την περίοδο γιατί… όταν χτυπήσει ο ΒΙΒΛΙΟΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ… ΟΛΑ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ! Μαθήματα, μολύβια, γόμες, μπάλες, υπολογιστές και παιχνίδια «παγώνουν» και ΟΛΟΙ παιδιά και δάσκαλοι ΜΑΖΙ πέφτουν με τα μούτρα στην ανάγνωση του βιβλίου τους!!!

• ΛΕΣΧΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ! (Τετάρτη, 6/4/2022)  😉

Στο ειδυλλιακό δασάκι στο πίσω μέρος του σχολείου μια λέσχη ανάγνωσης στήνεται! Ανάμεσα στα δέντρα και τα λουλούδια του κήπου, στις μυρωδιές των μυρωδικών και τα κελαηδίσματα των πουλιών τα παιδιά χαλαρώνουν ενώ ο «παραμυθάς»  διαβάζει ένα καταπληκτικό κείμενο… έκπληξη!

• ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ! (Πέμπτη, 7/4/2022)  😎

Κάτι κρύβεται στη βιβλιοθήκη!!! Ένας μυστήριος γρίφος πρέπει να λυθεί!!! Τα παιδιά πρέπει να βρουν τα σωστά βιβλία και να λύσουν γρίφους με αριθμούς, αινίγματα και κρυφές λέξεις, ώστε να αποκαλυφθεί… ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ!

• ΧΑΡΙΣΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟ ΠΙΑ ΔΕ ΘΕΣ! (Παρασκευή, 8/4/2022)  😛

Στα διαλείμματα σε 6 σημεία σε όλο το προαύλιο παιδιά της Στ’ τάξης δέχονται βιβλία, διαβασμένα, αγαπημένα, χίλιο-ξεφυλλισμένα που μπορεί να θέλει κάποιος ή κάποια  να τα χαρίσει στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας!!! Όποιος χαρίσει ένα βιβλίο κάτι μπορεί και να κερδίσει… !!!