![20240410 102130](https://blogs.sch.gr/10dimchacha/files/2024/04/20240410_102130-768x1024.jpg?x21845)
Την Τετάρτη 10/04/24 στα πλαίσια του αφιερώματος στο παιδικό βιβλίο και στη δημιουργική γραφή, οι μαθητές/τριες της Β και Α τάξης παρακολούθησα στο χώρο του σχολείου τη διαδραστικη θεατρική παράσταση 《 Μια αγκαλιά κι ένα φιλί κι ένα κουτό κουτί 》από το θέατρο παπουτσιού πάνω στο δέντρο.
Με μια κιθάρα, ένα ντέφι και ένα κουτό κουτί τα παιδιά μας γέλασαν, έπαιξαν και στο τέλος με πολύ κέφι έγραψαν και μια ιστορία εμπνευσμένα από αυτή τη χαρούμενη αλληλεπιδραση.
Η Βαλεντίνα Παπαδημητράκη οδήγησε τα παιδιά σε ένα απέραντο κόσμο φαντασίας, τα παιδιά έπαιξαν παιχνίδια με λέξεις, έκαναν συνειρμούς , σκάλωσαν ιστορίες, μοιράστηκαν σκέψεις και όνειρα, ανακαλύπτοντας με παιγνιώδη τρόπο τις απέραντες δυνατότητες της γλώσσας.