4η Απριλίου, Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

IMG 7617IMG 7557IMG 7558IMG 7564IMG 7642IMG 7569IMG 7560IMG 7563IMG 7562IMG 7566IMG 7565IMG 7569IMG 7576IMG 7605Με την ευκαιρία της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας, οργανώθηκαν στο σχολείο μας (δημοτικό και νηπιαγωγείο) δράσεις με πρωταγωνιστές βέβαια τα παιδιά και για τα παιδιά.

Δώσαμε το στίγμα της φιλοζωίας ερχόμενοι στο σχολείο μικροί και μεγάλοι με ένα αποτύπωμα – αξεσουάρ ζώου, κρεμάσαμε φωλιές, ποτίστρα και ταϊστρα  για τα πουλιά με τον κ. Παπαδεράκη πρωτεργάτη!!!!  η φιλοζωική παιδική  ομάδα έφτιαξε αφίσες και προσκλήσεις για δράση ευαισθητοποίησης στο πάρκο της γειτονιάς, κατασκευάστηκαν  ταμπλώ από το Στ2 στην αγγλική γλώσσα με την κ. Μπατογιάννη, ζωγραφιές  και αφίσες!!!!!!  ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!!!!!

Στη δράση ευαισθητοποίησης στα πλαίσια της πανελλήνιας σχολικής ημέρας φιλοζωίας υλοποιήθηκε έρευνα πεδίου από τα παιδιά της τρίτης τάξης του σχολείου. Η έρευνα και η καταγραφή έγινε περιμετρικά του σχολείου και στα δύο πάρκα έξω από αυτο. Οι παρατηρήσεις των παιδιών δόθηκαν στη φιλοζωική  ομάδα του σχολείου για επεξεργασία και οργάνωση περεταίρω δράσεων.
Γ τάξη 2

Τίτλος -Κατασκευή μάσκας-

Οι μαθητές της τρίτης τάξης επισκέφτηκαν το εργαστήρι κατασκευής μάσκας στο καλλιτεχνικό χωριό Βερεκινθος στο ΒΙΟΠΑ Σούδας. Εκεί κατασκεύασαν αποκριάτικη μάσκα στα πλαίσια της γιορτής των Αποκριών και έπαιξαν παιχνίδια στο γήπεδο ποδοσφαίρου που είναι δίπλα.