Εκδηλώσεις Δήμου Αιγάλεω

prosklhsh-domes

Κυριακή 9 Μαρτίου 2014

Ημερίδα για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

Ο Δήμος Αιγάλεω, το Χαμόγελο του Παιδιού και η Ελληνική Εταιρεία Μελέτης της Διαταραχής του Εθισμού στο διαδίκτυο διοργανώνουν ημερίδα για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Έναρξη ομιλιών: 18.30

Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, Δημαρχείο Αιγάλεω, Ιερά Οδός 364 και Κάλβου (Στάση μετρό “Αγία Μαρίνα”)

Σερφάρω, δε ρισκάρω: Κίνδυνοι του Διαδικτύου

Σ. Αλεβίζος (Το Χαμόγελο του Παιδιού), Ψυχολόγος

Εγκληματική και Παραβατική συμπεριφορά στο Διαδίκτυο: Εγκληματολογική προσέγγιση και Νομική αντιμετώπιση

Φ. Σπυρόπουλος (Ελληνική Εταιρεία Μελέτης της Διαταραχής Εθισμού στο Διαδίκτυο), Ποινικολόγος – Εγκληματολόγος

«Μονοπάτια του πνεύματος και της επιστήμης»

Ο Δήμος Αιγάλεω σε μια προσπάθεια επαφής της μαθητικής κοινότητας και των πολιτών του Αιγάλεω με την επιστήμη, τις τέχνες και τον πολιτισμό πήρε την πρωτοβουλία να εγκαινιάσει  για πρώτη χρονιά το «Μονοπάτια του πνεύματος και της επιστήμης» μια σειρά δωρεάν, εκλαϊκευμένων διαλέξεων επί ποικίλων γνωστικών αντικειμένων με σκοπό να θεσμοθετηθεί και να επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο με διαφορετικό γνωστικό αντικείμενο.

Φέτος, στον 1ο κύκλο διαλέξεων το αντικείμενο θα είναι η Φυσική και συγκεκριμένα ο τομέα της Αστρονομίας-Αστροφυσικής.

Η φετινή διοργάνωση αποτελεί  συνεργασία του Δήμου Αιγάλεω με την Ένωση Ελλήνων Φυσικών και γίνεται σε συνέχεια της πολύ επιτυχημένης διοργάνωσης το Δεκέμβριο 2013 της 3ήμερης συνάντησης για αριστούχους μαθητές Β’ βάθμιας εκπαίδευσης «Η Φυσική συναντά τους μαθητές… και η Φυσική τους μαγεύει».

Εισηγητές των διαλέξεων θα είναι οι Αστροφυσικοί, καθηγητές του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Ε.Θεοδοσίου και Μ.Δανέζης.

Με την παρούσα επιστολή ζητάμε τη συνδρομή σας στη γνωστοποίηση της πρωτοβουλίας αυτής στην εκπαιδευτική κοινότητα. Συνημμένα σας αποστέλλουμε ενημερωτικό υλικό για ενημέρωση των δασκάλων και του συλλόγων γονέων και κηδεμόνων του σχολείου σας.

Ευελπιστούμε να σας δούμε όλους από κοντά σε αυτή τη συνοδοιπορία στον υπέροχο κόσμο της Αστροφυσικής και ταυτόχρονα της ενίσχυσης του πνεύματος και του πολιτισμού στο δήμο μας.

Ο ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ

ΛΑΜΠΡΟΣ ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΣ