Γιορτή 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή, 22 Μαρτίου 2019, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ τάξης παρουσίασαν τη γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου και μας έκαναν ιδιαίτερα περήφανους με τη σκηνική τους παρουσία, το πάθος τους και την άψογη εκτέλεση των ρόλων τους. Οι υπεύθυνοι των τμημάτων, Γουζέας Γιώργος και Μακρή Χριστίνα, και η μουσικός του σχολείου μας, Αλευράκη Καλλιόπη, παρουσίασαν μια ιστορική αναδρομή σε εκείνη την περίοδο, μέσα από ποιήματα, μονόπρακτα, ιστορικές αναφορές και τραγούδια, ξεκινώντας από την Άλωση της Κωνσταντινούπολης και καταλήγοντας στην απελευθέρωση της Ελλάδας μέσα από τους αγώνες και την αυτοθυσία των προγόνων μας. Η επίγευση που άφησε είναι ότι η ενότητα και η πίστη στα ιδανικά της ελευθερίας και της δημοκρατίας αποτελούν τις βάσεις που οδηγούν, ακόμα και τους πιο “μικρούς,” να πετυχαίνουν τα πιο “μεγάλα”.