Ζωγραφίζοντας όπως ο Μοντριάν και ο Καντίνσκι

Την Παρασκευή 25/1 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο κ. Δημήτρης Χασάπης (Ομότιμος Καθηγητής Μαθηματικής Εκπαίδευσης) και ζωγραφίσαμε μαζί του όπως ο Μοντριάν και ο Καντίνσκι. Παρουσίασε στην Ε’ τάξη έργα του Μοντριάν, μας έμαθε την τεχνική του και χρησιμοποιώντας παράλληλες γραμμές και τετράγωνα δημιουργήσαμε τα δικά μας έργα. Στην Στ’ τάξη γνωρίσαμε την προσωπικότητα και τα έργα του Καντίνσκι και συνδυάζοντας κύκλους και ευθείες γραμμές ζωγραφίσαμε κι εμείς έργα αφηρημένης τέχνης. Πρόκειται για μια διαφορετική προσέγγιση των μαθηματικών που μας κάνει να συνειδητοποιήσουμε ότι υπάρχουν στην καθημερινότητα μας και μπορούμε να τα αξιοποιήσουμε με πολλούς άλλους τρόπους, πιο διασκεδαστικούς και δημιουργικούς.