Συμμετοχή σε διαγωνισμό με χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας πρόκειται να συμμετάσχει στον διαγωνισμό “Bebras” (https://bebras.gr/)που διοργανώνεται σε σχολεία,με χρήση υπολογιστών. Στον διαγωνισμό συμμετέχουν κάθε χρόνο χιλιάδες μαθητές και μαθήτριες, από 50 και πλέον χώρες. Στην Ελλάδα ξεκινά η διοργάνωσή του το 2019, για πρώτη φορά, πιλοτικά, από το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Διδακτικής Μηχανικής του Πανεπιστημίου Αιγαίου.
Η συμμετοχή στον διαγωνισμό Bebras έχει διάρκεια 45 λεπτά της ώρας και περιλαμβάνει την απάντηση 15 σύντομων προβλημάτων ή ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών,διαβαθμισμένης δυσκολίας, που απαιτούν την εφαρμογή λογικής και υπολογιστικής σκέψης. Είναι διατυπωμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην απαιτείται προηγούμενη τυπική γνώση για να απαντηθούν, αλλά λογική σκέψη και υπολογιστική νοοτροπία.