TA EKTAKIA ΥΙΟΘΕΤΟΥΝ ΠΡΩΤΑΚΙΑ!

Με την αρχή της φετινής σχολικής χρονιάς κάθε πρωτάκι υιοθετείται από ένα εκτάκι. Τα εκτάκια κρατούν τα μάτια τους ανοιχτά για οτιδήποτε μπορεί να χρειαστούν τα πρωτάκια τους και αναλαμβάνουν να τα βοηθούν , να τα καθοδηγούν και να τα προστατεύουν! Κι έτσι ξεκινά ένα ξεχωριστό πρόγραμμα κοινωνικοποίησης, ανάπτυξης κοινωνικής ευθύνης και ενδυνάμωσης σχέσεων.

Στην πρώτη φάση τα εκτάκια φτιάχνουν μολύβια με «σημαία» ένα μήνυμα φιλίας και τα προσφέρουν στα πρωτάκια ως πρόσκληση για την πρώτη τους συνάντηση.

Στην πρώτη συνάντηση γνωριμίας δημιουργούνται ζευγαράκια από ένα πρωτάκι και ένα εκτάκι. Τα παιδιά της Έκτης έχουν προετοιμάσει ομαδικά παιχνίδια κι έτσι όλοι μαζί βλέπουν ότι μπορούν να συνεργαστούν και να διασκεδάσουν ανεξάρτητα από την ηλικία τους. Και βέβαια ακολουθούν και άλλες κοινές …δράσεις!

2      1