Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία

250x150 logo comp tpipktm

Το πρόγραμμα «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία» γεννήθηκε από την επιθυμία να αγαπήσουν οι μαθητές της Αθήνας τον αστικό χώρο που τους περιβάλλει και τα μνημεία που τον κοσμούν.

Οι παιδαγωγικές αρχές που καλλιεργεί αυτή η πρωτοβουλία είναι η κινητοποίηση της περιέργειας, η ενεργητική συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών στην αναζήτηση της γνώσης και όχι η παθητική πρόσληψή της, η βιωματική μάθηση, η ομαδική δουλειά, η αξία της διαδικασίας και της απόδοσης νοήματος.

Οι μαθητές/τριες της  ΣΤ2 τάξης συμμετέχουν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων υπό την καθοδήγηση της υπεύθυνης για το σχολείο του προγράμματος κας Σαφιολέα Ελισσάβετ και συνεργάτες τος εκπαιδευτικούς Δότσιο Νικόλαο και Δούσμπη Ευαγγελία.

Οι μαθητές μετά από περίπατο στη γειτονιά τους ξεναγήθηκαν στην Σχολή Εθνικής Άμυνας (ΣΕΘΑ) στο διοικητήριο της πρώην Σχολής Ευελπίδων που είναι σχεδιασμένο από τον Ερν. Τσίλλερ.

σχολή εθνικάς άμυνας

Επίσης επισκέφτηκαν  τη Δημοτική Αγορά Κυψέλης, περιηγήθηκαν στην έκθεση « φωνές, ιστορίες, άνθρωποι», συμμετείχαν ενεργά σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα  και αφού περπάτησαν στη Φωκίωνος Νέγρη έκαναν μια στάση στο άγαλμα του σκύλου όπου φαντάστηκαν τους λόγους δημιουργίας του.

Και το πρόγραμμα συνεχίζεται…..

Στις 06/06/2024 οι μαθητές της ΣΤ2 τάξης παρουσίασαν τα έργα τους σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο της Τεχνόπολης του Δήμου Αθηναίων. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με τη βράβευση των μαθητών.

Από την παρουσίαση στο αμφιθέατρο:

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!