Η γωνιά της μουσικής

ysma logo new

ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ

Στις 8/01/2024 το σχολείο μας παρέλαβε και φιλοξένησε για 20 ημέρες τη μουσειοσκευή των αρχαίων ελληνικών οργάνων από το ΥΣΜΑ (Υπηρεσία Συντήρησης Μνημείων Ακρόπολης). Οι μαθητές της ΣΤ τάξης στο μάθημα της Μουσικής είχαν τη τύχη να γνωρίσουν, να περιεργαστούν και να παίξουν με αυτά τα όργανα.

Oι αρχαίοι Έλληνες θεωρούσαν ότι η μουσική ήταν απαραίτητο στοιχείο κάθε πνευματικής, καλλιτεχνικής και κοινωνικής δραστηριότητας καθώς και της καθημερινής ζωής. Η μουσειοσκευή περιλάμβανε αντίγραφα αρχαίων οργάνων: έγχορδα (λύρα), πνευστά (δύο αυλοί με τα επιστόμια και τη φορβειά, σάλπιγγα, σύριγγα του Πανός και κέρας), κρουστά (τύμπανο, κύμβαλα και κρόταλα) καθώς επίσης έντυπο και οπτικοακουστικό υλικό. Στόχος της μουσειοσκευής ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές τα είδη των αρχαίων μουσικών οργάνων και να τα αναζητήσουν σε απεικονίσεις τους σε αρχαία γλυπτά κι αγγεία( παρακολούθηση video).