erasmusLOGO

2η κινητικότητα – Βαλένσα (Πορτογαλία)

Την εβδομάδα 06/06 -11/06/2022 πραγματοποιήθηκε η δεύτερη κινητικότητα 4 μαθητριών και 2 εκπαιδευτικών στην πόλη Valenca της Πορτογαλίας και συγκεκριμένα στο σχολείο Agrupamento de Escolas de Muralhas do Minho  στο πλαίσιο του εγκεκριμένου Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ ΚΑ229 με τίτλο Eco Friendly By Europe (EFBE).

Το πρόγραμμα των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων της εβδομάδας ήταν το ακόλουθο:

Τρίτη 07/06: Καλωσόρισμα και περιήγηση στους χώρους του σχολείου, δραστηριότητες γνωριμίας, παρουσιάσεις των βίντεο των συνεργαζόμενων σχολείων. Γεύμα στην καντίνα του σχολείου στις 13:10. Ακολούθησαν παρουσιάσεις των μαθητών (Μακέτες βιώσιμων πόλεων), ψηφιακό παιχνίδι και τοιχογραφία μετά από καταιγισμό ιδεών. Σνακ στις 16:00-16:30. Στη συνέχεια σχολική γιορτή και συνάντηση των εκπαιδευτικών του προγράμματος για τον προγραμματισμό της επόμενης κινητικότητας.

Τετάρτη 08/06: Επίσκεψη στο κάστρο της πόλης και το μουσείο, συνάντηση με τον δήμαρχο της πόλης. Επιστροφή στο σχολείο για σνακ στις 10:30. Περίπατος στο ποτάμι στις 11:15 και μεσημεριανό (πικνικ) στις όχθες του ποταμού. Παραδοσιακά παιχνίδια στις 14:15 και αφήγηση παραμυθιού στις 15:30. Απογευματινό σνακ και επιστροφή περπατώντας στο σχολείο στις 17:00. Επιστροφή στο ξενοδοχείο στις 18:30. Βραδινό στο εστιατόριο Bon Jesus στις 19:30.

Πέμπτη 09/06: Αναχώρηση με λεωφορείο  για την πόλη Viana Do Castelo, δραστηριότητες εξερεύνησης της βιοποικιλότητας κατά μήκος του Ατλαντικού. Άφιξη στο γεωπάρκο Carreco στις 9:45 και κυνήγι θησαυρού. Αναχώρηση με το λεωφορείο για το κέντρο της πόλης στις 12:00. Φαγητό σε πακέτο στις 12:20 στο οικολογικό πάρκο Urbano ή στο εμπορικό  κέντρο σε περίπτωση βροχής. Επίσκεψη στο Περιβαλλοντικό κέντρο στις 14:00,επίσκεψη σε πλωτό νοσοκομείο στις 15:00 και Θαλάσσιο Κέντρο – Gil Eannes. Μετάβαση με τελεφερίκ στο λόφο Santa Luzia στις 16:30 και απογευματινό σνακ. Επιστροφή στη Βαλένσα με πούλμαν στις 18:00. Αποχαιρετιστήριο πάρτι στο εστιατόριο Canico στις 20:00. Βεβαιώσεις, βραβεύσεις και αξιολόγηση του προγράμματος.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από τις δραστηριότητες της εβδομάδας.

VALENCA SCHOOL

PORTUGAL DAY2