erasmusLOGO

1η κινητικότητα- Γλίνα (Κροατία)

Την εβδομάδα 28/03-2/04/2022 πραγματοποιήθηκε η πρώτη κινητικότητα 3 μαθητών/τριών και 2 εκπαιδευτικών στην πόλη Glina της Κροατίας και συγκεκριμένα στο σχολείο Osnovna Skola Glina στο πλαίσιο του εγκεκριμένου Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ ΚΑ229 με τίτλο Eco Friendly By Europe (EFBE).

Το πρόγραμμα που ακολουθήθηκε κατά την επίσκεψή μας  ήταν το παρακάτω:

Τρίτη 29/03: Μετάβαση με πούλμαν στην πόλη Γλίνα όπου βρισκόταν το σχολείο – εταίρος του προγράμματος. Μετά την υποδοχή μας, πραγματοποιήθηκαν δραστηριότητες γνωριμίας και ξενάγηση στους χώρους του σχολείου. Ακολούθησε μάθημα Κροάτικων και στη συνέχεια περιήγηση στην πόλη Γλίνα. Το απόγευμα παρακολουθήσαμε πολιτιστικό πρόγραμμα στο χώρο του σχολείου με παραδοσιακά τραγούδια και χορούς.

Τετάρτη 30/03: Συμμετείχαμε σε εργαστήρια για το νερό καθώς και σε εργαστήριο εικαστικών. Το απόγευμα ασχοληθήκαμε με αθλητικές δραστηριότητες (τοξοβολία, μπαντμιγκτον, χόκευ κ.α.) και στη συνέχεια παρακολουθήσαμε αγώνα βόλευ μεταξύ σχολείων.

Πέμπτη 31/03: Η ημερήσια εκδρομή στο Εθνικό πάρκο λιμνών Πλίβιτσε δεν πραγματοποιήθηκε λόγω καιρού. Παρόλα αυτά επισκεφτήκαμε ένα ενυδρείο.  Επιστρέψαμε στο σχολείο το απόγευμα για την ολοκλήρωση των εργασιών του προγράμματος όπου έγινε μια γιορτή αποχαιρετισμού.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από τις δραστηριότητες της εβδομάδας.

1α

1Beige Aesthetic Summer Vibes Printable Photo Collage 3