erasmusLOGO

Πρώτη διαδικτυακή συνάντηση Μάιος 2021

Τον Μάιο του 2021 στα πλαίσια του προγράμματος «Eco Friendly By Europe» στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας, οι μαθητές του Στ2 τμήματος συμμετείχαν σε μια τηλεδιάσκεψη με τα υπόλοιπα σχολεία του προγράμματος. Σκοπός αυτής της συνάντησης ήταν να γνωριστούν τα παιδιά, καθώς λόγω των περιορισμών, που είχαν επιβληθεί, εξαιτίας του κορωνοϊού δεν επιτρέπονταν τα ταξίδια και οι δια ζώσης συναντήσεις των μαθητών.

Οι μαθήτριες που εκπροσώπησαν το σχολείο μας αφού συστήθηκαν και είπαν κάποια πράγματα για τον εαυτό τους  παρουσίασαν το σχολείο μας στους μαθητές των άλλων χωρών, ενώ όλο το τμήμα που συμμετείχε στο πρόγραμμα παρακολούθησε τις παρουσιάσεις των υπόλοιπων σχολείων. Στη συνέχεια κάθε χώρα έκανε μια ερώτηση σε μία άλλη σχετικά με τη σχολική καθημερινότητα- υπήρχε καθορισμένη σειρά και η κάθε χώρα γνώριζε από πριν ποιος και τι θα ρωτήσει.  Το σχολείο μας ρώτησε το σχολείο της Βαλένσια σχετικά με το φαγητό στο χώρο του σχολείου. Αν φέρνουν φαγητό από το σπίτι ή αγοράζουν από τη σχολική καντίνα/κυλικείο. Κληθήκαμε στη συνέχεια να απαντήσουμε στην ερώτηση του σχολείου της Κροατίας για τα μαθήματα και τις δραστηριότητες που παρακολουθούν τα παιδιά κατά τη διάρκεια του ολοήμερου προγράμματος.

Στις δύσκολες συνθήκες της σχολικής χρονιάς 2020-2021 εκμεταλλευτήκαμε στο έπακρο τις δυνατότητες που μας έδινε η τεχνολογία, προκειμένου τα παιδιά που συμμετείχαν να γνωριστούν και να αισθανθούν μέλη της ίδιας ομάδας, το οποίο είναι και ο σκοπός των προγραμμάτων Erasmus.

VIDEOCALL MAY 21