erasmusLOGO

Συμμετοχή του 102ου Δημοτικού Σχολείου σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+

Eco Friendly By Europe”  (EFBE)

Το 102ο  Δημοτικό Σχολείο Αθηνών στο πλαίσιο της δραστηριοποίησής του σε Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ συμμετέχει ως εταίρος, για τα σχολικά έτη 2020-2022,  στη διετή ευρωπαϊκή σχολική σύμπραξη Erasmus+ ΚΑ229 « Συνεργασία για την καινοτομία και την ανταλλαγή καλών πρακτικών» με τίτλο: Eco Friendly By Europe (EFBE) και κωδικό 2020-1-ES01-KA229-082125.

Τα σχολεία- εταίροι μας είναι 6:

• CEIP TAGOROR (Ισπανία – συντονιστές)
  • 102ο Dimotiko Scholeio Athinon (Ελλάδα)
  • Agrupamento de Escolas de Muralhas do Minho (Πορτογαλία)
  • CEIP ALFÀNDEC (Ισπανία)
  • Istituto Comprensivo Borsi (Ιταλία)
  • Osnovna skola Glina (Κροατία)

Στα πλαίσια διεξαγωγής του προγράμματος και με τη συμβολή των εκπαιδευτικών που αποτελούν την παιδαγωγική ομάδα, πρόκειται να πραγματοποιηθούν κινητικότητες μαθητών – εκπαιδευτικών, εφόσον το επιτρέψουν οι συνθήκες βάσει των μέτρων προστασίας από τη covid-19, ή εικονικές κινητικότητες, εκπαιδευτικές δράσεις, εργαστήρια, εκπόνηση αντίστοιχου προγράμματος με τη χρήση της εκπαιδευτικής πλατφόρμας etwinning. Στόχος είναι η ενίσχυση της Ευρωπαϊκής ταυτότητας των σχολικών μονάδων και η ενσωμάτωση της χρήσης καλών πρακτικών στην εκπαιδευτική διαδικασία με απώτερο αντίκτυπο στην τοπική σχολική κοινότητα και την κοινωνία.

Με τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα Erasmus+, μαθητές και εκπαιδευτικοί θα αποκομίσουν τα οφέλη της συνεργασίας, της ομαδικής δράσης, της διαθεματικής και διεπιστημονικής προσέγγισης ποικίλων περιβαλλοντικών ζητημάτων και βιώσιμης ανάπτυξης. Επιπλέον θα έχουν την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις με τους συμμαθητές και τους συναδέλφους από το συνεργαζόμενα σχολεία και θα αποκομίσουν πολλαπλά οφέλη ως προς τη βελτίωση της χρήσης της ξένης γλώσσας, καθώς θα υπάρχει συχνή επικοινωνία με τους εταίρους μας στο εξωτερικό, στην Αγγλική Γλώσσα, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας e-twinning και βιντεοκλήσεων. Τέλος ενισχύεται και διευρύνεται η χρήση των νέων τεχνολογιών και μεθόδων στην καθημερινή διδακτική πράξη και η ανταλλαγή καλών πρακτικών μεταξύ των εταίρων.  Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται εξολοκλήρου από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή με Εθνική Μονάδα Συντονισμού για την Ελλάδα το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.).