Δραστηριότητες του σχολείου

14/03/2022

Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία – Πρόγραμμα Erasmus+ «Natural Nations Goes Digital» …. για να φέρουμε τη φύση στις σχολικές αυλές & τάξεις

Το σχολείο μας συμμετείχε στη διαμόρφωση ενός εξ’ αποστάσεως προγράμματος για… μάθηση στη φύση! Σκοπός του προγράμματος ήταν να ενισχυθεί η επέκταση της διδακτικής και μαθησιακής διαδικασίας στη σχολική αυλή, σε γειτονικά πάρκα ή στην ύπαιθρο αξιοποιώντας τα εργαλεία της διαδικτυακής εκπαίδευσης προς όφελος της αστικής βιοποικιλότητας.

Πιο συγκεκριμένα:

• Κάναμε μάθημα στο πάρκο και μελετήσαμε δέντρα και θάμνους (Δ1)
  • Φυτέψαμε σε ειδικό παρτέρι στην ταράτσα του σχολείου αρωματικά φυτά (ρίγανη, δεντρολίβανο, θυμάρι…) (Δ1)
  • Κάναμε μάθημα στην αυλή του σχολείου και μάθαμε τα είδη των πτηνών της περιοχής μας (Δ2)
  • Βάλαμε φωλιά και ταΐστρα στα δέντρα της αυλής του σχολείου μας (Δ2)

Ποτίσαμε και φροντίσαμε τα φυτά μας τα οποία μεγάλωσαν και άνθισαν ενώ οι φτερωτοί μας φίλοι έφαγαν τους ξηρούς καρπούς. Περιμένουμε να δούμε αν κάποιοι κατοίκησαν στη φωλιά που τοποθετήσαμε σε ένα από τα δέντρα του σχολείου μας.

Συνεχίζουμε να κάνουμε δράσεις δείχνοντας πως αγαπάμε, σεβόμαστε και προστατεύουμε τη φύση.

Ευχαριστούμε την Ορνιθολογική Εταιρεία και ιδιαίτερα τις κ. Ευγενία Πανώριου και κ. Λίλα Δερουγγέρη, για την όμορφη αυτή εμπειρία που είχαν μαθητές και εκπαιδευτικοί.