Δραστηριότητες του σχολείου

08/05/2024

ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ

Στις 8/1/2024 το σχολείο μας παρέλαβε από την ΥΣΜΑ (Υπηρεσία Συντήρησης Μνημείων Ακρόπολης) τη μουσειοσκευή με τα αρχαία μουσικά όργανα. Οι μαθητές της ΣΤ τάξης για είκοσι ημέρες στο μάθημα της Μουσικής είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν, να περιεργαστούν και να παίξουν.

Oι αρχαίοι Έλληνες θεωρούσαν ότι η μουσική ήταν απαραίτητο στοιχείο κάθε πνευματικής, καλλιτεχνικής και κοινωνικής δραστηριότητας καθώς και της καθημερινής ζωής.

Η μουσειοσκευή περιλάμβανε  αντίγραφα αρχαίων οργάνων: έγχορδα (λύρα), πνευστά (δύο αυλοί με τα επιστόμια και τη φορβειά, σάλπιγγα, σύριγγα του Πανός και κέρας), κρουστά (τύμπανο, κύμβαλα και κρόταλα) καθώς επίσης έντυπο και οπτικοακουστικό υλικό. Στόχος της μουσειοσκευής ήταν  να γνωρίσουν οι μαθητές τα είδη των αρχαίων μουσικών οργάνων και να τα αναζητήσουν σε απεικονίσεις τους σε αρχαία γλυπτά κι αγγεία  (παρακολούθηση video)..