Η Τάξη του Μαζί: Προάγοντας τη Συνεργασία και την Ομαδικότητα στην Α’ Τάξη

Σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας ‘‘Αθηνά Πολύβουλος’’, υλοποιήθηκε το πρόγραμμα  ‘‘Η ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΜΑΖΙ’’ με στόχο την προαγωγή της συνεργασίας και της ομαδικότητας στην Α’ τάξη.

Το πρόγραμμα, που διήρκεσε 4 συναντήσεις, βασίστηκε σε βιωματικές δραστηριότητες και παιχνίδια, σχεδιασμένα για να ενισχύσουν την επικοινωνία, την αλληλεπίδραση και την αίσθηση του ανήκειν σε μια ομάδα.

Μέσα από παιχνίδια ρόλων, ομαδικά projects και συζητήσεις, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να:

• Αναπτύξουν δεξιότητες συνεργασίας και αλληλεγγύης.
  • Μάθουν να εκφράζουν τα συναισθήματά τους και να ακούν με σεβασμό τους άλλους.
  • Ενισχύσουν την αυτοπεποίθησή τους και να αναγνωρίσουν τα δυνατά σημεία τους.
  • Δημιουργήσουν ένα θετικό και υποστηρικτικό μαθησιακό περιβάλλον.

Η ανταπόκριση των μαθητών/τριών στο πρόγραμμα ήταν ενθουσιώδης. Συμμετείχαν ενεργά στις δραστηριότητες, εξέφρασαν θετικά σχόλια και δημιούργησαν ισχυρούς δεσμούς συνεργασίας.

102 A          A1 2