ΣΤ΄ τάξη

“Να σας γνωρίσω τους φίλους μου, τα παιδιά του κόσμου”

Φέτος επιλέξαμε να κάνουμε το πρόγραμμα Ανθρώπινα Δικαιώματα – Δικαιώματα του παιδιού.Μία από τις δραστηριότητές μας ήταν και η συγγραφή 4 ομαδικών ιστοριών οι οποίες εκδόθηκαν σε ένα συλλογικό βιβλίο με το οποίο πήραμε μέρος στο διαγωνισμό της Unicef.

Για να διαβάσετε τις ιστορίες κάντε click εδώ

“Να σας γνωρίσω τους φίλους μου, τα παιδιά του κόσμου”

ή πάνω στην εικόνα

cover unhhicef2

Εκτός από την ιστορία τα παιδιά τραγούδησαν το τραγούδι “Διαφορετικοί” του Αλκίνοου Ιωαννίδη με την υποστήριξη της μουσικού μας κας Έλσας Σαφιολέα.

Διαγωνισμός Unicef

Στα πλαίσια του προγράμματος ” Ανθρώπινα Δικαιώματα – Τα δικαιώματα του Παιδιού” οι μαθητές του ΣΤ1 συμμετείχαν στο διαγωνισμό της UnicefΤα παιδιά γράφουν και ζωγραφίζουν τα Δικαιώματά τους“.

Συγχαρητήρια σε όλους σας!

unicef 005

Την Τρίτη, 10 Φεβρουαρίου, εορτάστηκε για 12η συνεχή χρονιά η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου εορτάστηκε για πρώτη φορά στις 6 Φεβρουαρίου 2004 σε 16 χώρες, υπό το συντονισμό του έργου SafeBorders και το πρόγραμμα Safer Internet της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Το 2005 ανέλαβε τα ηνία το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης & Επαγρύπνησης INSAFE, και σήμερα ο αριθμός των χωρών έχει ξεπεράσει τις 100 παγκοσμίως!

Φέτος, περισσότερες από 374 εκδηλώσεις υλοποιήθηκαν σε όλη την Ελλάδα εν όψει της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2015 υπό το συντονισμό του www.Saferinternet.gr στο πλαίσιο της δράσης μας “Γίνε Πρεσβευτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου”(πηγή:http://www.saferinternet.gr/sid)

Το σχολείο μας συμμετείχε στην παραπάνω δράση οργανώνοντας ένα βιωματικό εργαστήριο.Πιο συγκεκριμένα, η διευθύντρια του σχολείου μας κα Σοφία Φωστιέρη και ο υποδιευθυντής κος Σωτήρης Φράγκος μίλησαν στους μαθητές των Ε και ΣΤ τάξεων για την ασφάλεια στο διαδίκτυο.Στη συνέχεια,οι μαθητές του ΣΤ 1 απάντησαν σε ερωτηματολόγια που αφορούσαν στην ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο και αποτύπωσαν στο χαρτί αυτή τους την εμπειρία.

Οι μαθητές του Στ1 μαζί με τη μουσικό μας κα Έλσα Σαφιολέα στα πλαίσια του προγράμματος e-twinning “Miles away yet close enough” ετοίμασαν και παρουσίασαν παραδοσιακά αποκριάτικα τραγούδια.Δυστυχώς δεν καταφέραμε να τα παρουσιάσουμε μέσω skype στο ισπανικό σχολείο με το οποίο συνεργαζόμαστε λόγω τεχνικών προβλημάτων αλλά θα επαναλάβουμε την προσπάθεια σύντομα.

Αποκριάτικα Τραγούδια από το ΣΤ1 “Παντρεύουνε τον κάβουρα”

Αποκριάτικα τραγούδια από το ΣΤ1 “Ήρθαν τρεις σπανοί από την πόλη”

Αποκριάτικα Τραγούδια από το ΣΤ1 “Βατζιτζέλο Βατζιτζό”