Το καλάθι του πικ- νικ, από τη WWF

Y76ejsDb 1024x747

Κατά το δεύτερο εργαστήριο δεξιοτήτων , για τη θεματική “Φροντίζω το Περιβάλλον” επιλέξαμε το πρόγραμμα της WWF , “Το καλάθι του Πικ- Νικ”

Το «Καλάθι του Πικνίκ» είναι ένα πολύτιμο εργαλείο που μέσω του παιχνιδιού ενισχύει την ανταλλαγή ιδεών, τη θετική διάδραση και αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών, οι οποίοι παράλληλα κινητοποιούν και τον οικογενειακό περίγυρο, αφού παίρνουν μαζί τους στο σπίτι το πρόγραμμα και προετοιμάζουν με τις οικογένειές τους το βιώσιμο κολατσιό.

Το δικό μας καλάθι το έφερε στο σχολείο η Κοκκινοσκουφίτσα! Μας παρουσίασε το περιεχόμενο του και μας εξήγησε για πιο πράγμα πρόκειται να μιλήσουμε .

1647535027080 16475350270881647535027084

εφόσον το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε κατά τη διάρκεια του χειμώνα, μιλήσαμε για την εποχικότητα των φρούτων και λαχανικώνWWF Ελλάς – Κάθε φρούτο στον καιρό του! on Vimeo

και για αυτά που ευδοκιμούν την τρέχουσα εποχή (4) Τα φρούτα του χειμώνα – YouTube

Παίξαμε με τα αινίγματα των φρούτων και των λαχανικών

(4) Φρούτα και λαχανικά, του χειμώνα αγαθά – YouTube

δοκιμάσαμε την τύχη μας με το παιχνίδι μνήμης

Φθινοπωρινές Λιχουδιές (e-me.edu.gr)

Διασκεδάσαμε πολύ παίζοντας το παιχνίδι της Τυφλής γευσιγνωσίας!!!! Κλείσαμε τα μάτια, δοκιμάσαμε και μαντέψαμε!

Μάθαμε πολλά πράγματα για το πορτοκάλι, τον “Βασιλιά” των φρούτων του χειμώνα

παρακολουθήσαμε το ταξίδι της μπανάνας και το αποτύπωμα άνθρακα που αφήνει για να ταξιδέψει από τις χώρες παραγωγής της μέχρι το πιάτο μας. Μία εξαιρετική ευκαιρία για να τονίσουμε τη τεράστια σημασία της κατανάλωσης τοπικών και εποχικών φρούτων και λαχανικών

εντοπίσαμε τις χώρες προέλευσης της μπανάνας στον παγκόσμιο χάρτη και μέσω της εφαρμογής Distance calculator – Calculate the distance online! υπολογίσαμε την απόσταση από την Ελλάδα και την καταγράψαμε σε φύλλο καταγραφής. Είδαμε πόσα μέσα  μεταφοράς απαιτούνται για τα ταξίδια της μπανάνας και κουβεντιάσαμε για το πόσο βλάπτει το περιβάλλον όλη αυτή η μετακίνηση μη τοπικών προϊόντων από τόπο σε τόπο

Ιδιαίτερη σημασία για τη βιώσιμη διατροφή έχει και η ένταξη εννοιών όπως ανακύκλωση, επαναχρησιμοποίηση , οικονομία πόρων. Εμείς δώσαμε έμφαση στα θέματα οικονομίας χρήσης τροφίμων ώστε να κατανοήσουν τα παιδιά γιατί είναι σημαντικό να μη σπαταλάμε την τροφή μας, αλλά και στην κομποστοποίηση, μια ιδιαίτερη διαδικασία ανακύκλωσης που γίνεται με τα υπολείμματα τροφίμων.

WWF Ελλάς – Δεν πετάω φαγητό! on Vimeo

(4) Πέππα το γουρουνάκι – Ο Κομποστοποιητής – YouTube

Σημαντικό ρόλο στην επιτυχή κομποστοποίηση αλλά και στην ανάπτυξη οπωροφόρων φυτών και των λαχανικών, παίζουν τα έντομα. Επομένως κάναμε μια σημαντική αναφορά και σε αυτά!

Το θέμα μας έδωσε πολλές ευκαιρίες για προέκταση. Μια από αυτές ήταν να μιλήσουμε για τη σημασία της υγιεινής διατροφής

1647534782437 1647535027050 1647535027043

Αλλά και τη χρήση αγνών τοπικών και εποχικών προϊόντων στην κοσμετολογία και την προσωπική φροντίδα του δέρματος μας!!!!

Φτιάξαμε ενυδατική μάσκα προσώπου με γιαούρτι και αγγούρι και ξετρελαθήκαμε!!!

1646138181622 1646138181613 1646138181619 1646138181625

Στο τέλος του προγράμματος, κατασκευάσαμε ο καθένας το δικό του καλάθι του Πικ Νικ!!!