ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ – ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Τηλέφωνο & fax:  2310 / 929 160

e-mail: mail@100dim-thess.thess.sch.gr

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ – ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Από το 100ο Δημ. Σχολείο Θεσσαλονίκης ανακοινώνεται η έναρξη της διαδικασίας εγγραφών στην Α΄ τάξη του Δημοτικού.

Οι εγγραφές θα γίνουν από 2 έως 18 Μαΐου 2018 και αφορούν παιδιά που έχουν γεννηθεί από 1/1/2012 ως 31/12/2012.

Τα δικαιολογητικά που χρειάζεται να προσκομίσουν οι γονείς είναι:

1. Βεβαίωση Φοίτησης από το Νηπιαγωγείο (όχι Πιστοποιητικό Φοίτησης, το οποίο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων στις 15 Ιουνίου και θα διαβιβαστεί από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής).
  2. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.), συμπληρωμένο από ιατρό.
  3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (λογαριασμός Ηλεκτροδότησης ή Σταθερής Τηλεφωνίας). Δυνατότητα εγγραφής σε παιδί που διαμένει εκτός της περιφέρειας του σχολείου δίνεται μόνο σε παιδί του οποίου αδελφός ή αδελφή φοιτά ήδη στο Σχολείο μας.
  4. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια).

– Πιστοποιητικό γεννήσεως δεν προσκομίζεται από τους γονείς, αλλά το αναζητά το Σχολείο μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του ΥΠΠΕΘ.

– Εκπρόθεσμες εγγραφές: μετά τις 18 Μαΐου δεν είναι δυνατή η εγγραφή του παιδιού από το Σχολείο. Οι για λόγους ανωτέρας βίας εκπρόθεσμες εγγραφές στο δημοτικό γίνονται δεκτές με απόφαση της Διευθύντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατ. Θεσσαλονίκης και το παιδί τοποθετείται στο εγγύτερο της κατοικίας του σχολείο στο οποίο υπάρχει κενή θέση.

Ο Δ/ντής του Σχολείου,Θ. Καψωμάνης

από κάτω από: Νέες Ανακοινώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ – ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Απρίλιος 2018