Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Νομισματικής Συλλογής της Alpha Bank.

Μαρ 201828

Το σχολείο μας δήλωσε συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Νόμος, νομίζω, νόμισμα” της Νομισματικής Συλλογής της Alpha Bank. Στα πλαίσια αυτά προωθήθηκε στο σχολείο η βαλίτσα του προγράμματος, όπου και παρέμεινε για 3 εβδομάδες. Τα παιδιά των τμημάτων Δ’2 και Ε’2, μαζί με τον διδάσκοντα της Ιστορίας κ. Φάνη Καψωμάνη, εργάστηκαν με τα υλικά της βαλίτσας μελετώντας την ιστορική αναγκαιότητα της εμφάνισης του νομίσματος, τα πρώτα νομίσματα στη Μ. Ασία και στην Ελλάδα, τα υλικά και τον τρόπο κατασκευής τους, τα σχήματα και τις απεικονίσεις τους, την αξία και τη χρήση τους, τους τόπους εξάπλωσής τους (με τη βοήθεια χάρτη-παζλ πατώματος), ενώ ζωγράφισαν τα δικά τους νομίσματα και κατασκεύασαν νομίσματα με πήλινες μήτρες και πλαστελίνη. Σίγουρα αποκόμισαν πολλά και γι’ αυτό ευχαριστούμε τις υπεύθυνες του προγράμματος.

από κάτω από: Νέες Ανακοινώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Νομισματικής Συλλογής της Alpha Bank.

Μάρτιος 2018